Nowe ograniczenia na Ziemi Obornickiej: chcemy uniknąć selekcji chorych

Nowe ograniczenia na Ziemi Obornickiej: chcemy uniknąć selekcji chorych

ZIEMIA OBORNICKA. Władze wprowadzają nowe ograniczenia w związku z epidemią. W miejscu publicznym odległość między osobami musi wynosić co najmniej dwa metry, z wyjątkiem kiedy rodzic opiekuje się dzieckiem na spacerze, albo gdy opiekujemy się osoba z niepełnosparnościami.

Osoby do 18 roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

Przed sklepami należy nakładać rękawiczki. Zamknięte zostaną w weekend sklepy budowlane, otwarte pozostaną sklepy spożywcze, apteki i drogerie. Zamknięte zostaną wszystkie gabinety fryzjerskie, tatuażowe itd.

Limity korzystania z kas, do 3 osób na jedną kasę. Jeżeli jest 5 kas, to w sklepie może przebywać 15 osób. W urzędach pocztowych, ze względu na większe ściśniecie powierzchni, ten limit to 2 osoby na jedno okienko.

W godzinach 10-12 sklepy i apteki otwarte tylko dla seniorów 65+..

Dodatkowe wymogi w zakładach pracy. 1.5 m odległości między stanowiskami pracy oraz zapewnienie środków ochrony. Najlepiej w miejscu, obok którego ludzie przechodzą.

Zamknięcie hoteli i miejsc noclegowych, wyjątkiem są miejsca wykorzystywane dla pacjentów objętych kwarantanną i pobyty służbowe. Goście, którzy przebywają w tych obiektach muszą się wykwaterować do czwartku.

Na czas pandemii odwołane wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są niezbędne ze względu na stan zdrowia. Zostańmy w domach, unikajmy kontaktu z innymi ludźmi.

14-dniową zostaną objęte nie tylko osoby wracające z zagranicy, ale również ich domownicy. Osoby, które będą od dzisiaj poddane kwarantannie, albo poddają się izolacji całkowitej, również od całej rodziny, albo wszyscy domownicy muszą przejść kwarantannę razem z nimi.

-Chcemy uniknąć za wszelką cenę to, co spotkało zachód Europy. Chcemy wywłaszczać krzywą zakażeń i jednocześnie nie doprowadzić do selekcji chorych – stwierdził premier Morawiecki.

Podobne artykuły