Niemcy w Rogoźnie

ROGOŹNO, OBORNIKI. Z roboczą wizytą przebywał w powiecie obornickim Werner Steinke – burmistrz  miasta Wüstrow, jednocześnie wiceprzewodniczący Rady Gminy Zbiorczej Lüchow i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lüchow- Dannenberg.

Kontakty Rogozna z Wustrow datują sie od maja 2004, kiedy to odwiedziła je delegacja CDU. W lipcu odbyła się pierwsza wizyta delegacji z Rogozna w Wüstrow a w październiku nastąpiła. W. Steinke gościł w Wüstrow prawie 50 dzieci i młodzieży z powiatu obornickiego. Dzięki Burmistrzowi Steinke 20 osób z chóru Schola Cantorum znalazło nocleg w schronisku młodzieżowym, co praktycznie zabezpieczyło realizację pierwszego pobytu zagranicznego młodzieżowego chóru w zaprzyjaźnionym powiecie podczas adwentowych koncertów w Niemczech.

W.Steinke zorganizował  w pomieszczeniach miejscowego banku wystawę fotograficzną dokumentującą pobyt delegacji z Wüstrow w Rogoźnie i okolicy. Wystawa ta cieszy się nadal dużym zainteresowaniem  miejscowego społeczeństwa.

Kontakty są ułatwione dzięki płynnej znajomości języka niemieckiego przez wiceburmistrza Krzysztofa Głowa, co pozwala na szybką komunikację bez pośrednictwa tłumaczy.

W poniedziałek, 21 lutego W.Steinke  zwiedził m.in. Gimnazjum nr 1 w Obornikach oprowadzany przez dyrektora Zbigniewa Adamczewskiego i nauczycielkę j.niemieckiego Marię Wawrzyniak.

W podziękowaniu za gościnność w listopadzie został  także zaproszony do Gimnazjum w Kiszewie, gdzie powitany został przez Dyrektor Zofię Kotecką, grono nauczycielskie i młodzież. W Kiszewie miała miejsce ciekawa dyskusja o uwarunkowaniach wymiany  młodzieżowej.

We wtorek W. Steinke uczestniczył w pierwszej części obrad Rady Powiatu Obornickiego. Przekazał on pozdrowienia od Rady Powiatu  Lüchow-Dannenberg i poinformował o aktualnym stanie i najbliższej perspektywie rozwoju  kontaktów między miastem Wüstrow i Rogozno.

Gimnazjum nr 1 w Rogoznie od pewnego czasu intensywnie zabiega o nawiązanie kontaktów ze szkołami w Unii Europejskiej. Aktywnie działający Szkolny Klup Europejski zaprosił Wernera Steinke do Gimnazjum. Gość został przywitany  przez dyrektora Jacka Waliszewskiego, Radę Pedagogiczną i młodzież. Był wyrażanie wzruszony  zaśpiewanym hymnem Europy Odą do radości Beethovena i odpowiadał na pytania młodzieży.

Coraz bardziej konkretna staje się propozycja organizacji podczas wakacji 2005 pierwszego wspólnego obozu  młodzieżowego w Wüstrow dla 20- 30 uczniów z Rogożna.

Robocze rozmowy miały miejsce w Urzędzie, w których uczestniczyli obok burmistrzów przedstawiciele Orkiestry i Rogozińskiego Domu Kultury. Omówiono szczegóły występu orkiestry i zespołu młodzieżowego podczas Święta Wustrow na początku lipca, sprawę zabezpieczenia pobytu i noclegu  prawie 70 osób z  Rogozna.

W. Steinke zwiedził w towarzystwie Bogusława Janusa i K. Głowa Zakład Masarski w Karolewie i uczestniczył w zebraniu mieszkańców w miejscowej, nowobudowanej wiejskiej świetlicy.

Wizyta Wernera Steinke była kolejnym krokiem w praktycznej realizacji idei umowy o partnerstwie powiatów Oborniki i Lüchow-Dannenberg.

Podobne artykuły