Nie w Gołaszynie, ale gdzie?

Nie w Gołaszynie, ale gdzie?

GMINA OBORNIKI. Swego czasu informując o potrzebie wybudowania w gminie Oborniki instalacji do biodegradacji odpadów zielonych oraz selekcji odpadów segregowanych zacytowaliśmy uwagę radnego Henryka Brodniewicza dotyczącą zbyt małej przepustowości drogi do Uścikowca i potrzeby wyboru lepszego miejsca, na przykład w Gołaszynie.

Zabrzmiało to dosłownie, jednak radny miał na myśli teren bliski planowanego węzła komunikacyjnego, czyli zjazdu z obwodnicy Obornik na granicy gminy. Mowa o terenie pomiędzy Antoninem a Chludowem.

Henryk Brodniewicz analizował to miejsce porównując go z innymi. Takim „innym” mogłoby być dawne wysypisko śmieci przy ulicy Łukowskiej. Potrzeba nam pod instalację około 11 hektarów.

Tam tyle nie ma – wyliczył pan Henryk, zastanawiając się nad szansą odkupienia od lasów państwowych rosnącego tam zagajnika. Czy zlokalizowanie instalacji pomiędzy jedynym kąpieliskiem Żwirki a drogę wojewódzką ulicą Łukowską było by trafne, można polemizować.

Lokalizacja instalacji w Uścikówcu, gdzie gmina ma już od lat uchwalony plan zagospodarowanie przestrzennego wydaje się wciąż najcelniejsza, a jedynym słabym punktem – zdaniem radnego – jest wymóg zapewnienia przejazdu ulicą Szamotulską i dalej drogą wojewódzką kilkuset dodatkowych ciężarówek dziennie.

Dla porównania, drogą krajową nr 11 przejeżdża każdego dnia przez Oborniki 12 tysięcy pojazdów, więc te kilkaset, a nawet 1000 na Szamotulskiej aż takim problemem chyba raczej nie będą.

Kolejne miejsce brane pod uwagę przez komisję rady miejskiej Obornik, to zjazd z obwodnicy w okolicach Marszewca. Gmina nie ma tam własnych terenów i trzeba by je kupić lub wymienić. Wówczas do kosztu instalacji trzeba by dopisać kilka dodatkowych milionów. Ponadto budowa instalacji odzysku odpadów przy zjazdach z drogi ekspresowej nie jest pomysłem najlepszym, bo ziemia w takich miejscach będzie poszukiwana przez usługodawców i bardzo droga.

Wreszcie miejsce wydawać by się mogło optymalne, tereny za torem crossowym na pograniczu Obornik i Łukowa. Tam niestety własność ziemi jest nieuregulowana, a prawa do niej rości sobie Spółdzielnia Rolnicza w Ocieszynie.

Henryk Brodniewicz wskazuje na teren koło Ocieszyna, gdzie można dotrzeć dawną DK11. Jest tam dawny przejazd kolejowy i spory teren, jednak prawa do tych gruntów trzeba by uregulować.

Wskazań jest wiele, nie ma i nie było wśród nich Gołaszyna jako wsi, a jedynie teren pomiędzy Gołaszynem a Chludowem.

Gdzieś prędzej lub później radni znajdą miejsce pod instalację. Najważniejsze, aby stanęła na terenie gminy i to możliwie szybko. To jedyny sposób na utrzymanie, a nawet obniżenie cen śmieci.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.