Narada sołtysów znów face to face

Narada sołtysów znów face to face

OBORNIKI. Po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią, sołtysi znów spotkali się w sali sesyjnej obornickiego magistratu.

Cykliczne narady sołtysów nie były dotychczas możliwe ze względu na pandemiczne obostrzenia, jednak dzięki szczepieniom gospodarze wsi znów mogli spotkać się osobiście, by przedyskutować rozliczne kwestie związane z funkcjonowaniem sołectw. Uczczono też minutą ciszy wszystkich zmarłych w czasie pandemii sołtysów, w tym ze szczególnym żalem dawnych gospodarzy obornickich wsi, którzy przegrali walkę z COVID-19.

W spotkaniu wzięła udział prezes fundacji „Na prostej drodze” i „Uciec dysforii” Grażyna Stachowiak, która zaprezentowała sołtysom możliwości skorzystania z działań rehabilitacyjnych, kierowanych do mieszkańców bezpłatnie.

Prezes Stowarzyszenia LGD Kraina Trzech Rzek Małgorzata Najdek zaprosiła natomiast do wzięcia udziału w przygotowywanym programie „Akademia Sołtysa”. Będzie to cykliczny program edukacyjno-warsztatowy dla sołtysów, który rusza już w październiku.

W czasie narady nie zabrakło też kwestii bieżących. Ze skarbnik gminy Oborniki Joanną Gzyl omawiano sprawy budżetów sołeckich i inwestycji. Marta Molińska precyzowała zasady realizacji programu nadzoru sądowego prac społecznych wykonywanych przez skazanych na terenie sołectw, a kierownik Biura Promocji i Sportu zachęcał sołtysów do wzięcia udziału w rozpoczynającym się projekcie budżetu obywatelskiego.

Wiele zapytań budził też nowy system śmieciowy wdrażany w gminie Oborniki od nowego roku, który omawiała kierownik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Anna Łukaszewicz. Uczestnicy narady nie kryli zadowolenia z możliwości bezpośredniego spotkania, które stało się również szansą na oficjalne przywitanie nowych osób, które niedawno dołączyły do grona sołtysów gminy Oborniki.

Podobne artykuły