Nadzwyczaj udane Dni Radzimia

Nadzwyczaj udane Dni Radzimia

GOŁASZYN. Są ludzie, którzy cenią sobie komfort i wszelakie wygody, więc wybierają dla siebie luksusowe hotele. Są też tacy, którym odpowiada płócienny namiot, posiłek z ogniska, piach pod nogami i zgrzebne odzienie. Ci ruszyli licznie w ubiegły piątek do Gołaszyna.

Tegoroczne Dni Radzimia zaskoczyły zainteresowaniem nawet samych organizatorów. Do Gołaszyna przybyło ponad 900 rekonstruktorów. Ustawiono namiotowe miasteczko, zabezpieczono wodę i toalety, zadbano o wyżywienie.

Za logistykę należy się organizatorom bez wątpienia szóstka, bo niczego nikomu nie brakowało. O żołądki gości wydarzenia zadbała Rada Rodziców ze szkoły w Maniewie oraz strażacy. Ci pierwsi starali się o to, by dla wszystkich starczyło. Kucharze tych drugich zawiedli, bo grochówka skończyła się krótko po tym, jak przybyli goście. Na szczęście barszczyk i kiełbasa z rusztu tych pierwszych wynagradzały rozcza- rowanie głodomorów i godne były wszelakiej pochwały.

Trochę brakowało straganów z oryginalnym jadłem, wyłączając stoisko z podpłomykami i sprzedawcę miodów pitnych, który przybył do Gołaszyna aż z Białegostoku.

Jeżeli podliczyć inne atrakcje, to było ich mnóstwo. Samych stanowisk do rzutów toporkiem naliczyliśmy bodaj że sześć i wszystkie cieszyły się sporym zainteresowaniem. Nie mniejszą uwagę skupiła na sobie rzutnia mokrą szmatą. Rzucała białogłowa, a celem był woj płci męskiej. Tego czy trzeba było trafić, czy pozostać nietrafionym trudno było rozumieć, ale dobra zabawa nie polega przecież na zrozumieniu.

Nieopodal szmacianej „rzutni” walczyli rycerze. W kolczugach i szyszakach na głowach z mieczami i toporami w dłoniach ścierali się piątkami na ubitej ziemi, co raz nadstawiając białogłowym poturbowane części ciała do opatrunku. Na licznych straganach wokół płatnerzy, obuwnicy, tkacze i garncarze prezentowali swój kunszt. Prócz ich wyrobów można było znaleźć, obejrzeć lub kupić ozdoby, pamiątki, czy sznurkowe ludziki, zabawki dla dzieci.

Oczy gości cieszyły nie tylko wystawiane przez rzemieślników towary, ale i widok codziennego życia ludzi z epoki średniowiecza a czasem nawet może i antyku.

Pogoda dopisywała, a jedną z największych atrakcji dla najmłodszych był prawdziwy strażacki wóz bojowy i zgoda druhów na to, aby go zwiedzać. Dzieciarnia liczne obsiadła dach pojazdu, podczas gdy następni wisieli na drabinkach czekając na wolne miejsca.

Dni Radzimia kolejny raz dowiodły tego, że są wydarzeniem budzącym ogromne zainteresowanie u wszystkich. Przygotowanie takiego rodzaju imprezy w miejscu ucywilizowanym, to spore wyzwanie, a już to samo w plenerze bez wody, prądu i infrastruktury było wyzwaniem ogromnym, a wręcz przeogromnym.

Nad całością na szczęście unosił się duch wspaniałej i wszechobecnej „Jadzi”, a ona sama, Jadwiga Majchrzak-Zagrodnik, pilnowała, dostarczała, wyjaśniała i Bóg wie co jeszcze. Pytana o wsparcie męskiego ramienia małżonka, rozglądając się stwierdziła: Seba? Tam gdzieś leje rycerzy.

Tak więc Seba lał, Rada Rodziców karmiła, a 900 wystawców prezentowało minioną dawno temu epokę, ukazując kunszt rzemieślniczy czy własną fantazję w ubiorze, zabawach i innych rozrywkach.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.