Na Cmentarnej będzie jasno

Na Cmentarnej będzie jasno

ROŻNOWO. Firma „Ragama” Leszka Przybyłka z Rogoźna wygrała przetarg i podpisała umowę na budowę oświetlenia drogowego w Rożnowie wzdłuż ulicy Cmentarnej.

Będzie jasno, bezpiecznie oraz co ważne oszczędnie, bo będą to światła LED. Prace mają się zakończyć do marca, a całość kosztować będzie ok 130 tys. zł. O realizację tej inwestycji zabiegała radna rady, a zarazem sołtys Rożnowa, Barbara Bacic-Gaertner.

Pani sołtys chciałaby też budowy wzdłuż Cmentarnej chodnika. Tu jednak jest problem i to bardzo poważny.

Wzdłuż drogi rosną od wielu dekad potężne drzewa szlachetnych gatunków, w tym wierzby odmiany zwanej biała, srebrna lub pospolita, bardzo charakterystycznej dla polskich pejzaży.

By zbudować trzeba by wyciąć kilkadziesiąt drzew. Byłaby to niepowetowana strata, a konserwator przyrody z pewnością nie wydałby na to zgody. Można by wybudować chodnik po drugiej stronie drzew, jednak wówczas gmina musiałaby odkupić od rolników ich grunty. Czy zechcą sprzedać pasy ziemi, a potem zbierać z pola przydrożne śmieci, tego nie wiadomo.

Pewnym jest jednak to, że taki chodnik byłby dużym wydatkiem i do tego niekoniecznym. Ruch na ulicy Cmentarnej nie jest znaczny, pieszych tam raczej niewielu, bo nie bardzo też jest i gdzie chodzić.
Dzieci idące z Winiar do szkoły korzystają z drogi wzdłuż torów. Czasami piesi chodzą wydeptaną dróżką przez pole.

Wśród argumentów za chodnikiem pani sołtys wymieniła kondukty idące z kościoła na cmentarz. W takim przypadku potrzebny byłby chodnik szeroki na minimum trzy – cztery metry, by taki kondukt jakoś się zmieścił. Póki co, od lat kondukty chodzą drogą i nie ma z tym problemów.

Gdy wzdłuż ulicy staną latarnie, droga będzie bezpieczniejsza nawet bez chodnika i w tym zasługa sołtys Barbara Bacic-Gaertner jest bezsporna.

Podobne artykuły