Murale zdobią miasta, jak motyle łąkę

Murale zdobią miasta, jak motyle łąkę

POWIAT OBORNICKI. Mural to rodzaj malatury, a jego nazwa pochodzi z języka hiszpańskiego oznaczając w skrócie dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalne.

Mural najprościej można zdefiniować jako wielkoformatową grafikę na ścianach budynków. Zdobią one od lat miasta duże, małe i maleńkie osady. Wrosły w pejzaże śródmiejskich kamienic, ożywiają nudną szarość murów, manifestują, nawołują, bawią, wychowują, czczą i uczą, a czasem stają się dziełami sztuki.

Pierwszym, który zainicjował w Obornikach murale, był niegdysiejszy wiceburmistrz Bogdan Bukowski. Gdy nieletni pacykarze ze sprejami w dłoniach paskudzili mury baraków PGKiM stojących wzdłuż torów kolejowych w miejscu obecnego dworca autobusowego, Bukowski zakupił własnym sumptem farby z sprayu i zlecił im namalowanie czegoś takiego, czego nie będzie wstyd pokazać pasażerom pociągów mijających Oborniki.

Potem, a może i równolegle, pojawił się Arek Petelski, malujący na murach charakterystyczne postacie. Jedna z nich przykryła brzydotę ściany budynku u zbiegu ulic ks. Szymańskiego i Czarnkowskiej. Potem powstały kolejne murale.

Jeden z nich powstał w rocznicę odzyskania niepodległości i zdobi ścianę budynku przy ulicy Młyńskiej. Niektórych może i razi podobizna Romana Dmowskiego, współtwórcy endecji, zdeklarowanego antysemity i wielbiciela włoskiej wersji faszyzmu Mussoliniego, a jednocześnie męża stanu, jednego z ojców polskiej niepodległości i określenia jej granic. Tym niechętnym Dmowskiemu warto na osłodę przypomnieć, że był to jednocześnie sąsiad Obornik, mieszkający przez 12 lat w majątku w Chludowie.

Kolejny mural, o którym warto tu wspomnieć, to baśń wpisana w betonowy ekran oddzielający Łazienki od obwodnicy Wronieckiej. dzieło obornickich plastyków, którzy przygotowali projekt. Warto tu dodać, że to piękne dzieło jak i inne inspirował, motywował, inicjował, inspirował i stymulował Tomasz Szrama, burmistrz Obornik, który będąc wrażliwym na wszelkie piękno stara się je importować i implikować na nudnych dotąd miejskich murach.

Niedawno informowaliśmy o wielkoformatowym muralu na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 2, przy ulicy Piłsudskiego, a prezentującym niepełnosprawnego sportowca na wózku grającego w rugby. Mural powstał w ramach kampanii społecznej „Aktywność MURowana”. Jest to rodzaj street artu autorstwa Marka Maksimovicha, Jarosława Ptaka i Anny Waluś, reedukującego istniejących wciąż stereotypów na temat aktywności osób z niepełnosprawnościami.

Gdy Ryszard Michalski, szef kampanii Aktywność MURowana dziękował burmistrzowi za udostępnienie artystom miejskiego muru, Tomasz Szrama zapewnił go o swej pełnej przychylności zapewniając, że w Obornikach ma dla niego i innych twórców jeszcze wiele murów.

Nasza redakcja dotarła do informacji, iż burmistrz szykuje kolejną niespodziankę. Porozumiał się z uznanym już artystą tworzącym murale, iż przekaże do jego dyspozycji ścianę w dobrym punkcie miasta, by powstało na niej kolejne dzieło.

Mural może być ładny, ale i praktyczny. Mural może w swej okolicy oczyścić powietrze. Tak jest to przy obecnych technologiach całkiem realne i możliwe.

Antysmogowe farby stały się na tyle popularne, że Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ogłosił konkurs ofert na mural wykonany właśnie farbą antysmogową, który pozwoli na walkę z zanieczyszczeniem powietrza w sposób, który nie wymaga urządzeń technicznych ani żadnej aktywności.

Projekt na taki mural ma uwzględnić elementy infrastruktury błękitno-zielonej oraz roli wody w lokalnych ekosystemach. Winien być wykonany farbą antysmogową i promujący ekologię, ochronę zwierząt lub ochronę dziedzictwa przyrodniczego.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznacza na ten cel 100 tysięcy złotych, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 90%. Oferty można składać do 4 czerwca 2022 roku.

Dobrze by było, gdyby taki ekomural w Obornikach powstał. Byłby to pierwszy w okolicy taki mural w pełni proekologiczny i ekologię promujący.

Wśród murali powiatu obornickiego trudno nie wspomnieć tych historycznych z Ryczywołu. Dziełem arcyciekawym jest promowany przez byłą wójt projekt „Ścieżka historyczna murami malowana”, przypominający o byłym banku i jego pracownikach.

Innego rodzaju „dziełem” jest umiejscowiony przy przeciwległym wjeździe do wsi mural sławiący dawną SKR i remontowane tam furgony typu „Żuk”.

W Rogoźnie powstał dla odmiany mural dziękczynny. Jest to dzieło lokalnej młodej artystki, Martyny Przybylskiej, będące podziękowaniem dla służby zdrowia borykającej się ze wszystkich sił ze strasznym covidem.

Murale powstają i powstawać będą. Gargantuiczne i całkiem malutkie. Dzieła sztuki nowoczesnej potrafiące odmienić nawet najbardziej szare zakątki miast.

Prócz stref zieleni i wypoczynku są zjawiskiem wielce pożądanym i byleby je tworzyli artyści przez duże „A”.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.