Mała Sonia i wielki Adam

OBJEZIERZE. Konkurs recytatorski z cyklu Mickiewicz Potomnym to już mała tradycja. Nie wiemy, czy pani Elżbieta Dembińska, wymyślając go jako lokalny konkurs szkolny miała wówczas świadomość, iż bez tej imprezy kalendarz spotkań poetyckich w powiecie obornickim byłby już niepełny.

W 173 rocznicę przybycia Adama Mickiewicza do Objezierza, w szranki stanęło kilkadziesiąt osób z gimnazjów i szkół podstawowych powiatu obornickiego. Tegorocznym novum było to, iż prócz wierszy wieszcza Adama recytowano także wiersze Wandy Chotomskiej i Antoniego Słonimskiego. W ogólnej opinii słuchających uczniowie z podstawówek okazali się lepiej przygotowani od gimnazjalistów. Poprzeczka w kolejnych konkursach wyraźnie wciąż idzie w górę i aby zaistnieć na niwie deklamacji trzeba dobrze wybrać tekst, dużo nad nim pracować i mieć jeszcze to „coś”. Okazało się, że wybitne indywidualności to też uczniowie szkół podstawowych.

W roku ubiegłym nagrodę starosty powiatu obornickiego za osobowość sceniczną odebrał zdobywca drugiego miejsca Adrian Izychart z Maniewa. W ubiegłą środę Adrian zdobył pierwszą lokatę w kategorii szkół podstawowych. Zaraz za nim wyróżniono za drugie miejsce Kasię Wojtowską ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Rogoźnie i uczennicę taj samej szkoły Sonię Myślińską.

Tu też konieczna jest mała refleksja. Interpretacja tekstu o mickiewiczowskim świerzopie, jaką zaproponowała Sonia, nie pozwala pominąć jej wyjątkowości. Prócz ujmującej aparycji, dobrej dykcji i doskonałego przygotowania widać było, że mała Sonia z szóstej klasy ma wielką wrażliwość którą należy chronić. O rozwój deklamatorki nie należy się jednak martwic. Jej polonistka udowodniła, iż jest pedagogiem, jakiego można życzyć każdemu wrażliwemu uczniowi.

Nasze zdanie podzieliła publiczność nagradzając swą nagrodą właśnie Sonię Myślińską. W kategorii gimnazjów taką samą nagrodę otrzymała Weronika Walkowiak z Gimnazjum nr 2 w Rogoźnie. Gimnazjaliści też ładnie deklamowali a jury w składzie Barbara Bieganowska, Ewa Jankowiak, Anna Żuromska i Joanna Dziarmaga, nagrodziło pierwszym miejscem Agnieszkę Pacholską z obornickiej trójki oraz za drugie i trzecie kolejno Darię Ratajczak i Kamilę Włudarczak obie z Gimnazjum nr 1 i obie przygotowane przez Katarzynę Siwicką -Jóźwiak. Podkreślamy to, bo trudno nie oprzeć się wrażeniu, iż na ten sukces przełożyła się w dużej mierze praca konkretnego pedagoga. Prócz wyłonienia najlepszych, wysokie jury wyróżniło dodatkowo Mateusza Komorowskiego z Objezierza i Jarosława Gawędę z Gimnazjum nr 3 w Obornikach a w kategorii szkół podstawowych Dariusza Nowickiego z Ludom i Klaudię Kot z Ryczywołu. Specjalne nagrody starosty obornickiego tradycyjnie wręczyła Anna Żuromska a obdarowanymi zostały: Agata Grządzielewsa z SP 4 i Weronika Roszkiewicz z SP3 w Obornikach a w kategorii gimnazjów, tak jak i w roku ubiegłym, znów Marcela Kromolicka z Trójki.

Mówiąc o wysokim poziomie i ważnej randze imprezy nie można zapomnieć o tym, iż dla wielu przybyłych był to pierwszy kontakt z objezierskim pałacem, jego historią i w najlepszym tego słowa znaczeniu – duchami jego dawnych rezydentów. Główny organizator konkursu – Elżbieta Dembińska, już zaprosiła gości na kolejną edycję w czwartek 15 grudnia 2005 roku.

Podobne artykuły