Magiczne eksponaty

ROGOŹNO.. Ze zdumieniem na twarzach obserwowaliśmy w miniony piątek wiszącą w powietrzu piłkę, figury geometryczne oszukujące zmysł wzroku czy też mini błyskawice.. – Wystawa ma na celu zwrócenie uwagi na zjawiska, których nie zauważasz, mimo że towarzyszą życiu codziennemu. Przedstawia się je w ten sposób, że proste prawa przyrody wyglądają jak zjawiska nadprzyrodzone ze świata magii – takimi słowami dr Jerzy Stelmach tłumaczył obserwującym znakomite eksponaty zgromadzone w rogozińskim muzeum.

Eureka. Cuda nauki i techniki, czyli przez zabawę do wiedzy – pod takim tytułem w Muzeum Regionalnym otwarto nową interaktywną wystawę doświadczeń naukowo-technicznych. Zebranych gości przywitała dyrektor RCK Dorota Mąderek. – W muzeum zazwyczaj nie wolno niczego dotykać, a u nas jest odwrotnie. Trzeba sprawdzić jak to działa. I to nie jest żart primaaprilisowy – stwierdziła dyrektor Mąderek i przedstawiła organizatorów z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Są to: dr hab. Jerzy Stelmach – dziekan Wydziału Matematyczno-Fizycznego, Stanisław Szalpuk – pracownik techniczny Instytutu Fizyki oraz Grzegorz Adamowicz, student IV roku fizyki.

-W muzeum można także zobaczyć: kolorowe cienie, niekończący się tunel, wieżę Hanoi i inne układanki. – Dzięki temu wystawa będzie atrakcyjna zwłaszcza dla uczniów i młodzieży – podkreślali zgodnie obserwujący ekspozycję. Warto dodać, że przy poszczególnych eksponatach znajdują się krótkie, kilkuzdaniowe opisy składające się z dwóch części, co znacznie ułatwia oglądanie. W pierwszej części sformułowane jest polecenie wobec zwiedzającego, aby wykonał konkretną czynność i doprowadził do określonego skutku. W drugiej części opisana jest fizyczna strona zjawiska.

Na zakończenie warto podkreślić, że wystawę będzie można oglądać do końca maja 2005 roku. Muzeum jest czynne od wtorku do soboty w godzinach 9-16 i w niedzielę w godz. 12-17. W poniedziałki jest zamknięte.

Podobne artykuły