Kwintesencja pani Ewy

POWIAT OBORNICKI. Od dwóch lat jest realizowany program ochrony środowiska w zakresie otoczenia płyt gnojowych i zbiorników na gnojówkę. Chodzi w nim o to, by szkodliwe związki biochemiczne nie przedostawały się w sposób niekontrolowany do gruntu i wód podskórnych. 

Podczas ostatniej sesji rady powiatu Kazimierz Zieliński zapytał naczelnik wydziału ochrony środowiska, czy są już widoczne dowody pozytywnego wpływu wspomnianego programu na środowisko. Ewa Durasiewicz przyznała, że jeszcze za wcześnie, by o tym mówić. Jednak niski poziom wód gruntowych powoduje, że następują przecieki do głębszych warstw. – Zbiorniki rolnicy budują nieszczelne, by gnojowica swobodnie schodziła w ziemię, a wraz z nią wszelkie płynne nieczystości. 

E.Durasiewicz w swym krótkim wykładzie szczególnie skupiła się jednak głównie na – jak to nazwała – „kwintesencji”, czyli tym co zostaje w szambie po odpływie zeń wody. Wygląda zatem na to, że jak na razie z powiatowego programu ochrony środowiska na dziś mamy jedynie wielkie g… Nie lepiej jest z wodami. 

Radny Edmund Kuźniak stwierdził, że Jezioro Rogozińskie, pomimo starań o jego oczyszczenie, zamieniło się w wannę pełną brudnej wody. Zapytał Ewę Durasiewicz – co z tym należy zrobić? W odpowiedzi usłyszał, że owszem, są metody oczyszczenia jeziora, ale zbyt drogie, aby je zastosować. 


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.