OBORNIKI. W piątek 2 października w Bibliotece Publicznej miało miejsce kolejne spotkanie kulturalne. Tym razem dyrektor Krystyna Eichler zaprosiła swoich gości na niecodzienny wykład o starowiercach i ikonach. W tym celu do Obornik przybył niekwestionowany autorytet, jakim bez wątpienia jest Waldemar Górny. Oborniczanin z urodzenia, szamotulanin z wyboru, od wielu lat jest pasjonatem, a zarazem znawcą tej tematyki. Ten były pracownik muzeum Zamek Górków wprowadził słuchaczy w świat wiary, a nawet mistycyzmu związanego ze starowierami.
Jego fascynacja i wiedza po raz pierwszy została wykorzystana, gdy w 1998 roku opracował katalog wystawy pod tytułem „Strażnicy kanonu” związanej ze sztuką starowierców. Gdy niemiecka telewizja RTL zaproponowała mu przygotowanie scenariuszy do cyklu programów o przemycie dzieł sztuki (w tym ikon) z krajów dawnego Związku Radzieckiego, postanowił dogłębnie poznać świat starowierców. W czasach gdy w urzędach celnych zaczął w skupować ikony dla muzeum, można było wywieźć z Rosji jednorazowo nawet 150 do 200 obiektów. Faktyczny jednak rozmiar przemytu dzieł sztuki z tych krajów jest nie do stwierdzenia. Popyt na ikony doprowadził do tego, że całe wsie specjalizowały się w ich produkcji. Nie zawsze były one zgodne z kanonem starowierów.
Górny, w sposób bardzo sugestywny, opowiadał słuchaczom o walorach artystyczno-formalnych ikon, o sztuce i teologii cerkiewnej, a także o tym jak sztuka starowierców jest niezwykle inspirująca. Jego opowieści przeplatane były anegdotami, legendami, niedomówieniami. W przygotowaniu jest jego książka „Napiętnowany anioł”. Tytuł został zaczerpnięty z opowiadania Leskowa związanego z życiem i pracą starowierów, którzy jako wyjątkowo uczciwi i bogobojni ludzie, w licznych środowiskach byli mile widziani.