Kulturalnych spotkań ciąg dalszy

OBORNIKI. W piątek 2 października w Bibliotece Publicznej miało miejsce kolejne spotkanie kulturalne. Tym razem dyrektor Krystyna Eichler zaprosiła swoich gości na niecodzienny wykład o starowiercach i ikonach. W tym celu do Obornik przybył niekwestionowany autorytet, jakim bez wątpienia jest Waldemar Górny. Oborniczanin z urodzenia, szamotulanin z wyboru, od wielu lat jest pasjonatem, a zarazem znawcą tej tematyki. Ten były pracownik muzeum Zamek Górków wprowadził słuchaczy w świat wiary, a nawet mistycyzmu związanego ze starowierami. 

Jego fascynacja i wiedza po raz pierwszy została wykorzystana, gdy w 1998 roku opracował katalog wystawy pod tytułem „Strażnicy kanonu” związanej ze sztuką starowierców. Gdy niemiecka telewizja RTL zaproponowała mu przygotowanie scenariuszy do cyklu programów o przemycie dzieł sztuki (w tym ikon) z krajów dawnego Związku Radzieckiego, postanowił dogłębnie poznać świat starowierców. W czasach gdy w urzędach celnych zaczął w skupować ikony dla muzeum, można było wywieźć z Rosji jednorazowo nawet 150 do 200 obiektów. Faktyczny jednak rozmiar przemytu dzieł sztuki z tych krajów jest nie do stwierdzenia. Popyt na ikony doprowadził do tego, że całe wsie specjalizowały się w ich produkcji. Nie zawsze były one zgodne z kanonem starowierów. 

Górny, w sposób bardzo sugestywny, opowiadał słuchaczom o walorach artystyczno-formalnych ikon, o sztuce i teologii cerkiewnej, a także o tym jak sztuka starowierców jest niezwykle inspirująca. Jego opowieści przeplatane były anegdotami, legendami, niedomówieniami. W przygotowaniu jest jego książka „Napiętnowany anioł”. Tytuł został zaczerpnięty z opowiadania Leskowa związanego z życiem i pracą starowierów, którzy jako  wyjątkowo uczciwi i bogobojni ludzie, w licznych środowiskach byli mile widziani.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.