Kto zadba o dusze sycyńskie?

POWIAT OBORNICKI. We wtorek 7 kwietnia poseł Platformy Obywatelskiej Jakub Rutnicki odwiedził władze miejskie Obornik, by porozmawiać o fatalnej drodze w Sycynie. Tam się dowiedział, że zarządcą drogi jest powiat obornicki. Starosta szamotulski Paweł Kowzan chciałby utwardzić swój odcinek drogi, Nie ma to jednak żadnego sensu, jeżeli starosta obornicki Wańkowicz – też z PO – nie utwardzi swego odcinka.

Trzeba bowiem wiedzieć, że mieszkańcy Sycyna od dawna walczą o drogę. Jest ona niemal nieprzejezdna zimą wiosną i jesienią,  latem pełno w niej wybojów. Było źle, a po ostatnich inwestycjach, nieudolnie nadzorowanych przez wicestarostę Gronostaja z Samoobrony, droga stała się wręcz tragiczna. 

Powstała nawet szansa na jej utwardzenie. Nagle jednak tę inwestycję zamieniono na inną. Zarząd powiatu obornickiego postanowił zamiast w Sycynie, przebudować drogę w Parkowie, by nie utracić poparcia radnego Adama Nadolnego (Samoobrona) oraz głosów wyborczych z dużej wsi. 

Jak wynikało z głosów podczas obrad sesji rady powiatu, nie brano pod uwagę autentycznych potrzeb, lecz kalkulacje – jak najdłużej utrzymać władzę w starostwie. Tu trzeba wyraźnie powiedzieć, że nie cały zarząd tak kalkulował. Jako jedyny wyłamał się zeń Antoni Żuromski. 

Żuromski twierdził podczas ostatniej sesji rady powiatu, że skoro jego głos zawsze jest przegłosowywały, musi o sprawie opowiedzieć publicznie. – Nie zgadzam się na to, że dla wsi, która miała pewne przywileje w poprzedniej kadencji i uzyskała środki, znowu są te środki ładowane. Łamiemy tym sposobem wcześniejsze ustalenia. Przez cztery lata rwały się telefony, przychodzili tu ludzie z Sycyna – mała wioska na skraju gminy – niewiele dusz jest w tej wiosce, czyli niewielki elektorat. Oni zawsze są pomijani, a ich potrzeby spychane na dalszy plan. No jeżeli tam jest problem w ogóle przejazdu, na drodze wiosną i jesienią robią się bajora, to uważam, że jest to bardziej ważki problem, niż dla drugiej wsi, która przychodzi ze zdjęciami rozwalonego kawałka asfaltu. 

Gronostaj chciał na odczepne posypać drogę kamieniami twierdząc, że to wystarczy i mieszkańcy będą mogli jeździć. Żuromski nie chciał, by tak jak przedtem znów wrzucać w błoto dwa wagony grysu, marnotrawiąc tak bezsensownie pieniądze. – Jestem przeciwny temu, choć na posiedzeniu zarządu mnie przegłosowano. Wicestarosta Gronostaj zapytał Żuromskiego: dlaczego przez cztery lata swych rządów nie widziałeś drogi w Sycynie, a teraz się obudziłeś. 

Dotknęło to Żuromskiego do żywego, więc odparł: wolałbym żeby pan wicestarosta nie był bezczelny, bo to jest już w tej chwili podejście mało kulturalne, żeby w ten sposób się wypowiadać. 

Potem zapytał Gronostaja o nadzór nad wykonawcą sycyńskiej inwestycji. Rada ostatecznie przegłosowała to, co postanowił zarząd i Sycyn znów został oszukany. Mieszkańcy wsi poskarżyli się swemu parlamentarzyście, a ten udał się do starosty, by omówić tę sprawę. Trudno powiedzieć, czy Jakub Rutnicki wywrze jakąś presję na Wańkowiczu, bo rozmawiali przy drzwiach zamkniętych. 

Zbieranie głosów wyborczych metodą – zrobimy wam drogę, jak nas poprzecie – przerobił już sam Żuromski i nie był temu przeciwny, zanim spojrzał na takie działanie z innej perspektywy. Przykładem może być budowana krótko przed ostatnimi wyborami droga w Nowołoskońcu, która niedokończona rozpadła się zaraz po wyborach. Wieś wsparła wówczas wskazane osoby, ale tego błędu już raczej nie powtórzy.

Elektorat Sycyna faktycznie „niewiele ma dusz” – jak to określił Żuromski – jednak, ale i te nieliczne dusze muszą przecież jakoś podróżować.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.