Kotłownia czy prom?

Kotłownia czy prom?

POWIAT OBORNICKI. Ostatnia sesja rady powiatu poświęcona była w większości budżetowi na rok 2022. Budżet budowała skarbnik we współpracy ze starostą i zarządem powiatu, radni sekundowali, ale nie mogło zabraknąć poprawki, a jej autorem był Zbigniew Nowak (PiS).

Zaproponował rezygnację montażu za 500 tysięcy złotych nowej, samodzielnej kotłowni gazowej dla Zespołu Szkół im. Cegielskiego w Rogoźnie, a w to miejsce podzielenie tej kwoty na inne zadania. Byłoby to 300 tysięcy z przeznaczeniem na przebudowę drogi Rożnowo-Słomowo i 200 tysięcy na wznowienie przeprawy promowej w Kiszewie.

Wicestarosta Waldemar Cyranek wyjaśnił radnemu: Drogi rozbudować nie można, bo nie ma dokumentacji, gdy ona będzie, wtedy dopiero jest sens proponować rozbudowę. Co do przeprawy, też trzeba zacząć ją od dokumentacji.

Starosta Zofia Kotecka odniosła się już jedynie do drugiej z propozycji Nowaka, stwierdzając: Jak już mowa o przeprawie, to nie wystarczy kupić prom, ale trzeba przeprawę zbudować od podstaw. Nawet jak ją zbudować, to i tak dalej nie będzie, gdzie dalej jechać, bo od brzegu po drugiej stronie prowadzi 4,5 kilometrowa droga leśna. O ile drogi leśne są w dość dobrym stanie, to ten odcinek od rzeki do drogi szamotulskiej jest w stanie fatalnym. O przejeździe nią nie ma mowy. Ludziom, gdyby ich zapytać, by się taka przeprawa promowa nawet spodobała, bo to tak ładnie jest sobie płynąć. Jednak nie można ludzi mamić pustymi obietnicami, bo mamy znacznie większe problemy zasadnicze.

Radny Andrzej Ilski przyznał: Jestem kolego rozczarowany twoim wnioskiem. Podczas komisji celowo takich pomysłów nie proponowałeś, dlatego składam wniosek przeciwny. Gdy niedawno siły pisowskie zebrały się w Kiszewie, mówiono wówczas o nieodległym od Kiszewa moście w Stobnicy jako przeprawie. Z jego przywrócenia ludzie by się bardziej ucieszyli.

Radny Błażej Cisowski propozycję kolegi Radnego PiS ocenił: Nowak podrzucił Radzie kukułcze jajko. Proponuje pan drogę rożnowską, a zapomniał pan o drodze w swoim Budziszewku. Nie ustalił pan też z radą miejską Obornik i Rogoźna dofinasowania pańskiego pomysłu.

Ostatecznie Nowaka poparli tylko Wiesław Bartkowiak (PiS) i Katarzyna Woźniak (PO), która nie kryje już swych sympatii i zacieśniających się szybko więzi z PiS-em. Reszta radnych wniosku nie poparła i ten upadł.

Podobne artykuły