Kosić pobocza, czy ich nie kosić?

Kosić pobocza, czy ich nie kosić?

GMINA OBORNIKI. Przyrodnicy coraz głośniej namawiają włodarzy miast, by ci ograniczyli wykaszanie trawników i poboczy, bo zieleń zatrzymuje cenną wodę i pozwala żyć wielu organizmom.

Tymczasem w ślad za literaturą z dziedziny drogownictwa, tudzież maszyn i urządzeń drogowych dowiadujemy się, że koszenie trawy i chwastów na poboczach dróg jest niezbędne zarówno ze względu na estetykę, jak i bezpieczeństwo ruchu. Zwarta darń na poboczach odgrywa pozytywną rolę, ponieważ je wzmacnia, a wytworzeniu darni sprzyja częste koszenie trawy, ułatwiające jej rozkorzenianie.

Wiele miast już zapowiada, że przynajmniej czasowo rezygnuje z koszenia. Kierunek jest bardzo dobry. Koszenie to czyste marnotrawstwo – twierdzą ekolodzy.

Jest z tym całkiem różnie, tak samo, jak różne są potrzeby mieszkańców miast. Nie można prowadzić jednokierunkowej polityki ekologiczno-drogowej.

Dylemat ma w tej kwestii także burmistrz Tomasz Szrama. – Gdy nie skosimy poboczy, to mnie hejtują, że nie koszę, gdy koszę to czytam hejt, że mordujemy jeże i kosimy szyszki. Więc co lepsze? Część gmin już przestało kosić. Mamy dołączyć, czy wręcz przeciwnie? – pytał burmistrz radnych.

Renata Małyszek namawiała, by skosić pobocze przy ścieżce rowerowej ze Słonaw do Kiszewa. – Po co? – pytał Tomasz Szrama: Mamy kosić jedynie dla estetyki oraz dla efektów wizualnych? Zieleń poboczom nie przeszkadza.

Pani Renata przyznała, że: Faktycznie trawy się na ścieżkę nie kładą, gałęzi też nie ma, bo je sama wyłamuję. Jednak z asfaltu wyrastają jakieś rośliny. Zaskoczyło to burmistrza: Ja tam jeżdżę bardzo często i żadnych roślinek na asfalcie nie widziałem. Radna przyznała: Te trawki są małe i ich jeszcze nie widać.

Ostatecznie oboje umówili się na niedzielną wycieczkę rowerową w poszukiwaniu traw asfaltowych.

Ekologicznie myślący Henryk Brodniewicz stwierdził: Z tym koszenie trzeba być ostrożnym, bo trawniki są nam potrzebne, chwasty i kwiaty są ekologiczne i jeżeli nie ma zagrożenia w ruchu, to trzeba dać przyrodzie możliwość rozwijania się.

Sekundował mu Tomasz Szrama: Jest dziś idea tworzenia na poboczach łąk kwiatowych i to mi się także podoba. Może warto iść w tym kierunku, bo ciąć dla estetyki z pewnością nie warto.

Radny Błażej Pacholski poparł burmistrza i ostrzegł: Owszem, to dobry kierunek, ale taka łąka nie jest bezobsługowa i tania. Lepiej pozostać przy niekoszeniu poboczy i niekoniecznie z kwiatami.

Jak różne są pomysły na zieleń może świadczyć relacja burmistrza z rozmowy z jedną z mieszkanek gminy. Rozmówczyni skarżyła się na igliwie zalegające na drodze biegnącej przez fragment puszczy noteckiej.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.