Koniec w starostwie z kopulacją

ROGOŹNO. Dawno już po żniwach i wykopkach. Przełom jesieni i zimy to doskonały czas dla rolników na szkolenie i dyskusje o kondycji ich dziedziny gospodarki. Również i z tego powodu przewodniczący Roman Szuberski zaplanował na ostatnią jesienną sesję rady miejskiej temat rolnictwa. 

Zaproszona do RCK Agnieszka Żmudzka z inspekcji rolnictwa i nasiennictwa przypomniała rolnikom o potrzebie szkoleń dotyczących chemizacji o ile się  chce mieć dopłaty unijne. -Trzeba też obserwować to co zbieramy i  dbać o to gdzie zbieramy, powiedziała pani Agnieszka i ostrzegła tych co sadzą ziemniaki przed bakteriozą pierścieniową, której liczne ogniska odnotowano już w naszym powiecie. Kwarantanna takiej uprawy trwa aż 3 lata. Jakby tego zmartwienia było mało, trwa teraz oczekiwanie na nowego szkodnika – stonkę kukurydzianą.   

W trakcie dyskusji Zbigniew Nowak nawiązał do słabej kondycji nasiennictwa, co z kolei oburzyło do żywego sołtysa Parkowa Józefa Szmanię,  związanego z nasiennictwem. Miał on żal, że nie zaproszono jego szefa, by mógł bronić nasiennictwa. 

Po tej scysji na mównicy stanęła Ewa Durasiewicz ze starostwa powiatowego by oświadczyć – przestałam się już zajmować rozpłodnikami i kopulacją.  W dalszej treści jej wystąpienia okazał się, że jej wydział rolnictwa odszedł także od lasów. W ten sposób zakres zadań starostwa związany z rolnictwem jest coraz mniejszy, by już nie rzec marginalny. 

E.Durasiewicz bardzo szybko więc przeszła ze spraw rolnictwa do azbestu, bo zainteresowanie tą sprawą jest w jej opinii małe i wciąż maleje wraz z ilością osób chcących usuwać azbest z dachów. Na rok przyszły powiat ma potencjał usunięcia z dachów aż 250 ton azbestu. Nie widząc zainteresowania azbestem także wśród zgromadzonych naczelnik rolnictwa powiatowego zaczęła namawiać rolników do tworzenie zbiorników retencyjnych. Wedle jej słów – marszałek dołoży 50 tys. do każdego hektara zbiornika. 

O rolnictwie mówiło jeszcze wiele osób a najlepiej całą dysputę podkreślił Kazimierz Zieliński. – Dyskutujemy, dyskutujemy a potem co? Nic. Zasugerował, że każdy rolnik sobie rzepkę skrobie i żaden drugiemu cen ni kosztów nie poda. – Bez współpracy będzie wciąż źle – ostrzegł i namawiał, by zwołać następną naradę  zamiast gadania, że rolnik ma aż tak źle. 

Dyskusję zakończył Zb.Nowak krytyką Janusza Piechowiaka z Izby Rolniczej, że raz jest on za wyższymi podatkami, raz za niższymi i wygląda na to, że Piechowiak lub izba sama nie wie czego chce.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.