Komputer wskazuje złodzieja: w obornickiej prokuraturze pięć spraw tygodniowo o kradzież prądu

POWIAT OBORNICKI. Energetykę okradano zawsze, bez względu na system polityczny i średnią zamożność obywatela. Czynili to i nadal czynią ludzie zamożni oraz biedacy. Inteligenci i tak zwany margines. Młodzi na dorobku, jak i starsi z gwarantowanymi emeryturami. Kradzież prądu wydawała się wielu osobom łatwa, bo przy liczniku przecież nikt nie pilnuje. Wizyta nielicznych kontrolerów była tak prawdopodobna, jak trafienie szóstki w totka, więc kto żyw robił z drutu obejście, montował specjalne magnesy lub tak podmieniał fazy, by licznik się cofał, zamiast nabijać kolejne złotówki. 

Wreszcie energetycy postanowili, że nie będą się dalej pozwalać okradać i zamówili specjalny system analiz zużycia prądu. Komputer śledzi ilość zużytej energii przez każde gospodarstwo i analizuje je, w zależności od pory roku czy średniej historycznej. W razie najmniejszego podejrzenia sygnalizuje możliwość kradzieży i wtedy dopiero kontrolerzy ruszają w teren. 

Gdzie sprawdzą, tam niemal zawsze coś wykryją. Piszą wtedy protokół i zaczyna się lawina przykrości. Zaległy rachunek trzeba zapłacić, dochodzą koszty postępowania kontrolnego. Potem energetyka nalicza kary a te są drakońskie, bo wynoszą od 2 do 5 tysięcy złotych. Na koniec sprawę kradzieży przekazują prokuraturze.  

– Nie ma tygodnia, by nie trafiło do nas choć pięć takich spraw. Takiej ilości tego typu przestępstw jeszcze nie mieliśmy – przyznał prokurator rejonowy Jarosław Lewicki i dodał – warto zwrócić uwagę na to, że taka kradzież pociąga często za sobą ryzyko utraty zdrowia a nawet życia przez osobę kradnącą jak i przez osoby postronne. 

Większość oskarżonych o kradzież energii przyznaje się do popełnienia kradzieży i korzysta z prawa do samoukarania. Wtedy znów trzeba płacić koszty, grzywny i nawiązki. Jeśli ktoś działa w recydywie, grozi mu nawet kara pozbawienia wolności. Reasumując trzeba przyznać, że przestało się opłacać podkradanie prądu. Nawet jeśli się komuś dotąd szczęściło i nie wpadł, to z komputerem energetyków już raczej nie wygra. 

 


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.