Kolejny sukces gminy Oborniki i kolejna przegrana szansa powiatu

POWIAT OBORNICKI. Niedawno pisaliśmy na naszych łamach o staraniach gminy Oborniki oraz powiatu o tak zwaną schetynówkę, czyli pomoc rządu w remontach i przebudowach dróg. Ich administratorzy złożyli wnioski i poparli je solidną dokumentacją. 

Specjalna komisja oceniła ważność propozycji, przydatność proponowanych dróg i konieczność ich przebudowy. W końcu ułożono i zatwierdzono listę. 

W Narodowym Programie Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011 Oborniki znalazły się na niej z ulicą Towarową na czwartym miejscu listy wielkopolskiej. Gmina Oborniki otrzyma od rządu ok. 1 milion 600 tysięcy złotych wsparcia. 

Czwarte miejsce gminy Oborniki na 213 złożonych wszystkich wniosków, to wynik który można nazwać sukcesem. 

Powiat obornicki zaproponował dwie drogi. Żaden z projektów nie znalazł zainteresowania komisji. Powiat został oceniony z drogą Bogdanowo – Uścikowo dopiero na 41 pozycji wśród projektów niezakwalifikowanych do dofinansowania a z drogą przez Gościejewo na miejscu 48 tej samej listy.

Dla przykładu sąsiedni powiat szamotulski też wystąpił o dwie drogi i na obie uzyskał dofinansowanie. Wiceburmistrz Obornik Bogdan Bukowski poproszony o komentarz stwierdził – do programu przygotowaliśmy się bardzo solidnie; Najpierw była głęboka analiza, by wskazać na najbardziej potrzebną z dróg. Potem przygotowaliśmy bogatą dokumentację z serwisem fotograficznym Krzysztofa Sroki i z wykazem przyszłych korzyści.  

O komentarz poprosiliśmy też sekretarza Piotra Sitka ze starostwa powiatowego. Przyznał, że wygrały drogi ważne, prowadzące do autostrad czy drogi będące alternatywą dla najruchliwszych z dróg, jak w przypadku Obornik. Zapytany o to, co stanęło na przeszkodzie, by też nie wskazać drogi ważnej lub alternatywnej  – Piotr Sitek stwierdził, że w powiecie obornickim nie ma niestety ważnych dróg. 

Źle się stało, że władze powiatu nie zaproponowały budowy drogi z Dąbrówki Leśnej do ronda w Obornikach. Ta droga o nazwie „gronostajówka”, bo obiecał ją wicestarosta Gronostaj, byłaby doskonałym skrótem z Czarnkowa do Poznania z ominięciem zatłoczonego mostu na Wełnie. Jest bardzo prawdopodobne, że ten projekt zyskałby akceptację. 

Drogę z Bogdanowa do Uścikowa też przecież można było przedstawić jako alternatywę dla drogi krajowej nr 11 biegnącej przez Bogdanowo.

Tymczasem powiat obornicki źle zagrał i znów coś przegrał, a my nie będziemy nawet liczyć, który to już raz.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.