Kolejna obietnica obwodnicy Obornik, ale na razie nic się nie zmienia

Kolejna obietnica obwodnicy Obornik, ale na razie nic się nie zmienia

POWIAT OBORNICKI. Szef wielkopolskiego PiS, Bartłomiej Wróblewski, poinformował, że jeszcze w tym roku ogłoszone zostaną trzy przetargi na budowę w Wielkopolsce trasy S11. Chodzi o odcinki: Ostrów-Kępno, Kępno-Olesno (województwo opolskie) oraz Oborniki-Poznań (z obwodnicą Obornik), która najbardziej naszych czytelników zapewne interesuje.

Łącznie ma to być ponad 100 km, koszt inwestycji ma wynieść 4,5 mld zł jak informuje poseł Wróblewski, a odbiory tego komunikatu winni pamiętać, że za 60 dni wybory do sejmu.

Z naszej strony przypominamy, że tego typu deklaracje padały także przed poprzednimi wyborami i jeszcze poprzednimi także. Projekt drogi zostaje bez zmian, zmienia się tylko wartość budowy obwodnicy oraz termin rozpoczęcia jej budowy.

Koszt budowy tego odcinka szacuje się już na 1,5 mld złotych, a było 500 milionów. Bartłomiej Wróblewski podkreśla: Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja mogłaby ruszyć pod koniec przyszłego roku, a trasa miałaby być gotowa 3 lata później.

Takich deklaracji było już wiele, a asekuranckie „powinno pójść” czy „jak wszystko pójdzie dobrze”, sugeruje, że „pójść” zapewne „nie pójdzie” i że nie wszystko może się udać.

Wracając do samej obwodnicy, jej projekt nie uległ żadnej zmianie. Wszelka dokumentacja jest gotowa i zapięta na ostatni guzik. Ostatnim dokumentem była decyzja środowiskowa dla odcinka Poznań-Oborniki, którą wydano już wiosną ubiegłego roku, więc gdyby rządzący chcieli rozpocząć budowę obwodnicy, to od półtora roku mogli to czynić.

Gdy kiedyś budowa wreszcie ruszy, to rozpocznie się w okolicy miejscowości Parkowo przy istniejącej drodze krajowej nr 11. Niespełna 100 metrów dalej planowana S11 przejdzie wiaduktem nad linią kolejową nr 354 relacji Poznań Główny-Piła Główna. Dalej droga będzie przebiegać po północno-wschodniej stronie miejscowości Rożnowo, a następnie po wschodniej stronie miejscowości Kowanowo.

Na przecięciu projektowanej S11 z drogą wojewódzką nr 187 łączącą Pniewy z Murowaną Gośliną (ul Łukowska) przewidziano węzeł drogowy Oborniki.
Droga ekspresowa przejdzie nad Wartą mostem po zachodniej stronie miejscowości Gołaszyn. Po przekroczeniu doliny Warty po obu stronach drogi ekspresowej planowane są Miejsca Obsługi Podróżnych (kat. II i III). Na przecięciu z istniejącą drogą krajową nr 11 przewidziano węzeł drogowy Chludowo, umożliwiający zapewnienie połączenia komunikacyjnego z planowaną drogą ekspresową S11.

Następnie trasa będzie przebiegać po zachodniej stronie miejscowości Chludowo pomiędzy linią kolejową nr 354 i istniejącą drogą krajową nr 11, omijając Zakład Gospodarki Komunalnej Suchy Las. Projektowany przebieg łączy się przez węzeł Poznań Północ z istniejącym odcinkiem drogi ekspresowej S11. Łącznie znajdzie się na obwodnicy aż 17 obiektów inżynierskich.

To projekt, który się nie zmienia. Zmieniają się tylko obietnice dotyczące terminów.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.