Kolejna, a może i ostatnia taka Gala Osobowości Sportowych

Kolejna, a może i ostatnia taka Gala Osobowości Sportowych

OBORNIKI. W minioną sobotę, w gościnnych murach szkoły przy ulicy Obrzyckiej odbyła się 26 Gala Osobowości Sportowych zakończona tradycyjnym Balem Sportowców.
Zanim przejdziemy do relacji z tej ważnej dla sportowego światka imprezy, warto przypomnieć, że Galę „wymyślił sobie” sportowiec, trener, nauczyciel, komentator i działacz sportowy Tadeusz Ratajczak. Pierwsza odbyła się w roku 1994, a jej pierwotnym celem było uhonorowanie sportowców i ludzi sportu z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i dalszych, by o nich nie zapomniano.
Zmieniała się lista wyróżnionych, zmieniała się formuła Gali oraz miejsce jej organizowania. Był rok, gdy jednego dnia urządzono dwie Gale, jedną ówczesne władze, a drugą Tadeusz Ratajczak, który jest i na zawsze zostanie twórcą Gali Osobowości Sportowych.
Tę sobotnią poprowadził Waldemar Cyranek, a asystowała mu Alicja Nakoneczna. Zebrani, znacznie mniej liczni niż zwykle, mogli obejrzeć montaż wspomnień o Tadeuszu Ratajczaku na wystawie w holu szkoły oraz na ustawionym tam telebimie.
Po powitaniach i podziękowaniach za przybycie obyło się wyróżnianie tych wyjątkowych specjalnymi statuetkami i kwiatami.
W kategorii NAJLEPSZY ZESPÓŁ 2019, burmistrz Piotr Woszczyk wyróżnił zawodników SKF KPR SPARTA Oborniki, Mistrzów Polski w piłce ręcznej chłopców w kategorii młodzik. W ich imieniu statuetkę odebrał prezes Sparty Arkadiusz Czaprański.
W kategorii NAJLEPSZY TRENER 2019 wyróżniony został (konsekwentnie) Marek Arciszewski – trener Mistrzów Polski w piłce ręcznej chłopców w kategorii młodzik.
W KATEGORIA MASTERS statuetkę wręczał poseł Jakub Rutnicki, były sportowiec, dziś działacz, organizator zawodów, twórca programu „Szatnie na medal”, wspierający od lat obornickie inwestycje sportowe. Laureatką została Anna Biedna – Fitness Master Women’s Bikini-fitness Over 35 Years, Over 163 cm. na Mistrzostwach Świata w Rumunii.
Kategorią szczególną była ta dotycząca SPORTU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH. Taką kategorię zaproponował sześć lat temu pomysłodawca oraz główny organizator obornickich Olimpiad Integracyjnych dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Michał Włódarczak, absolwent wydziału Rehabilitacji, pracujący na co dzień jako rehabilitant i terapeuta w obornickim stowarzyszeniu „Przyjaciel”.
Piotr Woszczyk zaprosił na scenkę Dariusza Pytlaka, trenującego kolarstwo szosowe w OTC Motoklub Oborniki. Przypomniał o ostatnich, z długiej listy sukcesów, wyczynach pana Dariusza, jakimi były: III i IV miejsce na Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych, III i IV miejsce w Parakolarskim Pucharze Europy czy VIII miejsce w Parakolarskim Pucharze Świata.
OSOBOWOŚCIAMI SPORTOWYMI ROKU 2019 zostały uznane dwie panie trenujące karate (obie uczennice prowadzącego Gale Waldemara Cyranka).
Kamila Bracikowska – I miejsce podczas Mistrzostw Polski w kata indywidualne seniorów w karate olimpijskim, Legnica 14 kwiecień 2019.
I miejsce w Mistrzostwach Polski kata indywidualne młodzieżowców U-21 w karate olimpijskim. Poznań 27 kwiecień 2019.
I miejsce w Mistrzostwach Polski kata seniorów w karate shotokan. Poznań 9 czerwiec 2019. V miejsce w kata indywidualne Mistrzostwa Europy młodzieżowców w karate olimpijskim Dania Aalaborg 09 październik 2019, a do tego aktualny członek kadry narodowej w karate olimpijskim.
Obok niej stanęła Olga Kaczmarek, indywidualna Mistrzyni Polski U-21 w karate olimpijskim, indywidualna wicemistrzyni Polski seniorek w karate olimpijskim, zdobywczyni Pucharu Polski w Karate, reprezentantka Polski na Mistrzostwa Świata i Europy w karate Shotokan.
Zaraz po nich na scence stanęła kolejna utytułowana kobieta, tym razem lekkoatletka Agnieszka Maluśkiewicz z AZS Poznań. Jest ona halową Wicemistrzynią Polski Seniorów w pchnięciu kulą – Toruń 2019. Była IV zawodniczką Mistrzostw Polski Seniorów Radom 2019.
Kolejna Osobowość Sportu wywodzi się z motocrossu. To Roman Gwiazda, IV zawodnik Mistrzostw Europy w Quad Cross i Mistrz Polski.
Krzysztof Nowacki, Zdzisław Ratajczak i dyrektor firmy Ruukki, wspierającej obornicki sport, wyróżnili statuetkami dla Osobowości Sportowych w dziedzinie piłka ręczna plażowa Annę Żołyniak – zdobywczynię brązowego medalu Mistrzostw Polski z zespołem Red Hot Chili Buk w piłce ręcznej plażowej kobiet oraz Macieja Włudarczaka – Wicemistrza Polski w Piłce Ręcznej Plażowej z zespołem Piotrków Trybunalski i Łukasza Piaścika – Wicemistrza Polski w Piłce Ręcznej Plażowej z zespołem Piotrków Trybunalski.
Posłowie Rutnicki i Kubiak wyróżnili trójkę zawodników z dziedziny sportów wytrzymałościowych – triathlon i duathlon. Była to Urszula Kawarska – triathlon – II miejsce w Mistrzostwach Polski (srebrny medal) na dystansie sprint Susz AG, duathlon – 1 miejsce w Mistrzostwach Polski (złoty medal) na dystansie sprint Rumia AG, duathlon – II miejsce w Mistrzostwach Polski (srebrny medal) na dystansie średni Czempin AG, Krzysztof Sobota – duathlon – 1 miejsce w Mistrzostwach Polski i złoty medal na dystansie sprint Rumia AG oraz Maciej Adamczyk – duathlon – III miejsce w Mistrzostwach Polski i brązowy medal na dystansie sprint Rumia AG, duathlon – II miejsce w Mistrzostwach Polski i srebrny medal na dystansie średnim Czempin AG, triathlon – II miejsce w Mistrzostwach Polski i srebrny medal na dystansie sprint Susz AG, triathlon – XI miejsce w MŚ Challenge Samorin Half.
Ostatnim wyróżnionym był młody wiekiem bokser, a już odnoszący znaczące sukcesy – Tomasz Nowicki. Statuetkę wręczył mu sekretarz gminy Krzysztof Nowacki. Tomasz Nowicki swą przygodę z boksem rozpoczął dość późno, jednak nie przeszkodziło mu to w osiąganiu wysokich wyników w boksie amatorskim. Stoczył 24 walki, zdobył: brązowy medal na Pucharze Polski Seniorów i złoty medal na międzynarodowym turnieju w Norwegii, czego skutkiem był zawodowy kontrakt z grupą Tymex Boxing Promotion. Rok 2019, to walki zawodowe m.in. na galach transmitowanych przez telewizję Polsat. Pod okiem trenera Mariusza Koperskiego stoczył cztery walki, wszystkie wygrywając w tym dwie przed czasem. Pan Tomasz reaktywował także w Obornikach mającą swoje początki w okresie II RP sekcję bokserską, a na jego zajęciach pojawiają się zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.
Ostatnią kategorią, funkcjonującą podczas Gali od zeszłego roku była Nagroda im. Tadeusza Ratajczaka za IMPREZĘ ROKU 2019
Tym razem wyróżniona została VI Integracyjna Olimpiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, a statuetkę z rąk Janiny Ratajczak i asystującego jej Piotra Woszczyka odebrał twórca imprezy, wspomniany już wyżej, Michał Włódarczak.
Podczas, gdy wypełniano kieliszki musującym winem na scence ustawili się do wspólnego zdjęcia wszyscy laureaci. Były gratulacje, życzenia dalszych sukcesów i gromki tost.
Tak zakończyła się 26 i być może ostatnia w tej formuje edycja Gali Osobowości Sportowych.
Odejście Tadeusza Ratajczaka i pewna monotonność imprezy skłoniła jej twórców do przystąpienia do próby zmiany jej formuły. Szczegółów jeszcze nie znamy bo są one dopiero tworzone.
W gronie osób starających się o zmiany jest Krzysztof Nowacki, uczestniczący w różnych funkcjach w każdej z 26 imprez czy Waldemar Cyranek, towarzyszący Tadeuszowi Ratajczakowi niemal od początku i wspierający imprezę. Co wymyślą, to ogłosimy, a tymczasem warto też wspomnieć o Balu Sportowców. O bufet zadbała restauracja „Marcus” Marka Nogaja i trzeba przyznać, że wszyscy byli z menu bardzo radzi. Zadbano o muzykę i znów trzeba wspomnieć Waldemara Cyranka, który jest nie tylko doskonałym konferansjerem, ale też całkiem niezłym danserem, choć to może być zasługą jego małżonki Małgorzaty. Bal Sportowców, to nie tylko kolacja i tańce, ale także okazja do rozmów i spotkań, które są wartością dodaną do imprezy wyróżniającej wyjątkowych sportowców.

Podobne artykuły