POŁAJEWO. Takie wrażenie można odnieść uczestnicząc w imprezach organizowanych rok rocznie w Połajewie na rzecz środowisk niepełnosprawnych twórców i osób prowadzących terapię przez sztukę w terenu naszego regionu. W zeszły piątek podsumowano projekt Otwarty świat realizowany przez poznańskie Fundacje Apja i Mały piesek Zuzi we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Połajewie.
Od siedmiu lat miejscowy GOK gości niepełnosprawnych twórców amatorów z kilku powiatów w ramach Powiatowych Spotkań z Twórczością Osób Niepełnosprawnych. Impreza jest pierwszym i jedynym jak na razie tego rodzaju wydarzeniem o randze między powiatowej w naszej okolicy, umożliwiającym spotkanie niepełnosprawnych twórców z różnych środowisk, których łączy umiłowanie dla szeroko pojętej działalności artystycznej. O randze imprezy i dużym zainteresowaniu inicjatywą świadczy obecność w tym dniu znamienitych gości w osobach lokalnych władz, ale przede wszystkim artystów, którzy każdorazowo uświetniają swoją obecnością koncert galowy.
W tym roku do grona wybitnych postaci kultury działających na rzecz osób z niepełnosprawnością dołączyli profesjonalna para taneczna, znana szerokiej publiczności z półfinału programu Tylko taniec, mistrzowie Świata i Europy w tańcu na wózku Katarzyna Błoch i Marek Zaborowski oraz duet Andrzej Brzeski i Mirek Kozak, mistrzowie piosenki autorskiej z Warszawy rodem. Oprócz profesjonalistów na scenie GOK-u mają swoje pięć minut artyści-amatorzy. Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Wielenia zaskakują pomysłowością w realizacji krótkich scenicznych show, jak teledysk do piosenek Michaela Jacksona, czy pokaz rodem z Bollywood. Najwierniejszą publikę spektakli stanowią oczywiście dzieci. Wśród stałych bywalczyń imprezy pierwszym punktem są odwiedziny przy stoisku rękodzieła artystycznego wprost z Warsztatów Terapii w Gębicach. Do Spotkań każdego roku dołączają nowe organizacje pragnące popularyzować działania twórcze swoich członków, jak np. Polski Związek Niewidomych, koło w Czarnkowie, które w tym roku po raz drugi przyłączyło się do święta sztuki osób niepełnosprawnych w Połajewie. Spotkania inspirują do podejmowania nowych artystycznych wyzwań, jak w przypadku Macieja Plesiaka ze Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych w Połajewie, którego wystawa fotografii była prezentowana w GOK-u na początku listopada. Obok wymienionych działań warto wspomnieć nad patronatem połajewskiego GOK-u nad poezją niepełnosprawnego poety z Boruszyny, Grzegorza Grabickiego, który kilka lat temu dzięki wsparciu władz gminnych doczekał się dwóch publikacji swoich wierszy.