BUDZISZEWKO. W powiecie obornickim najdłuższą tradycję miejską (kasztelańską) ma Rogoźno. Tam bywał król Polski, Przemysł II. Wszystko to sprawia, że średniowiecze można wskazać jako epokę, w której Rogoźno osiągnęło rangę najwyższą w swej historii. Tenże wielkopolski Piast, syn Przemysła I, sprawił, że Rogoźno zaczęto postrzegać z perspektywy szerszej niż regionalna. Tam tworzyła się historia. Dzieła Przemysła kontynuował Władysław Łokietek a później starania o jedność kraju uwieńczył pomyślnie Kazimierz Wielki.
Tenże król także jest w pewien sposób też kojarzony z Rogoźnem, bowiem w lipcu 1365 r., w Krakowie, miał miejsce hołd lenny braci von Osten, biorących od króla w wieloletnią dzierżawę miasto Rogoźno. Za panowania Kazimierza Wielkiego było lokowane Budziszewko. Stało się to okazją by po 650 latach uczcić nadchodzący jubileusz powstania miejscowości konkursem wiedzy o Kazimierzu Wielkim i jego czasach. Imprezę zorganizowano staraniem Doroty Fundamenckiej i przy wsparciu dyrektor Marii Frankowskiej.
Pierwsze miejsce zajęła – Monika Kowalska, drugie – Martyna Skrzypkowiak a trzecie – Julia Kukawka. Zainteresowanie uczniów tym wydarzeniem okazało się duże a pomysłodawcą konkursu było Towarzystwo Miłośników Ziemi Obornickiej – o czym poinformowała naszych czytelników Karolina Jaworska.