Kaplica w Boruszynie

BORUSZYN. Na chwałę Panu Bogu w środowy wieczór zostanie oficjalnie pobłogosławiona grota z figurą Matki Boskiej Niepokalanej mieszcząca się u podnóża kościoła parafialnego w Boruszynie. Autorem budowli jest miejscowy proboszcz ksiądz Maksymilian Kamza, który ją zrealizował dzięki pomocy i zaangażowaniu parafian. Grota powstała z kamieni zebranych przez mieszkańców Tarnówka, Młynkowa i Boruszyna z okolicznych pól i łąk. Wokół groty utworzone zostały skalniaki z kwiatami, bylinami i krzewami ozdobnymi, przyniesionymi przez parafian, pomiędzy które zostały wkomponowane lampy oświetlające grotę. Nieopodal figury stanie pięciometrowy dębowy Krzyż Misyjny z dużą pasyjką.

Dotychczas krzyż znajdował się w mniej widocznym miejscu pomiędzy grobami. Figurka Matki Boskiej umieszczona na niedużym cokole niszczała, będąc narażoną na niekorzystne czynniki atmosferyczne i uciekający czas. Pod nową figurą została umieszczona myśl wzięta z testamentu Ojca Świętego: W życiu i śmierci totus tuus przez Niepokalaną. Data poświęcenia groty nie jest przypadkowa, bowiem 18 maja obchodzone są urodziny Jana Pawła II. W niedalekiej przyszłości planowane jest postawienie w sąsiedztwie groty ławeczek oraz ozdobnych łańcuchów oddzielających ją od ulicy, a także odnowienie poręczy prowadzących do świątyni.

Zdaniem księdza Kamzy kącik ten będzie schludny, nastrojowy i estetyczny. I tak jak w piśmie świętym było napisane, że pod krzyżem stała Matka Chrystusa, tak dziś pod krzyżem będą mogli stanąć wszyscy chętni… Stanąć, usiąść i pomodlić się, a czas pokaże co to da dla społeczeństwa – dodał ksiądz Maksymilian.

Modlitwa przy figurce Matki Boskiej Niepokalanej ma już pewną historię, bowiem w roku ubiegłym gromadzili się przy niej parafianie podczas nabożeństwa majowego, a także w tym roku odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia za zmarłego Papieża.

Podobne artykuły