Kampania wyborcza już się rozpoczyna

OBORNIKI. Rada miejska znacznie ograniczyła możliwość  preferencyjnej sprzedaży mieszkań komunalnych ich lokatorom. Burmistrz może sprzedać najwyżej 10 mieszkań rocznie i to takich, w których na jednego mieszkańca przypada mniej, niż 20 metrów kwadratowych. 

Powód jest prosty. Przed gabinetami władz gminy ustawiają się kolejki tych, którzy mają nadzieję uzyskać tani lokal komunalny. Nie są to wyłącznie ludzie bardzo ubodzy, czy pokrzywdzeni przez los. W ostatnich miesiącach o przydział mieszkania proszą najczęściej młode małżeństwa, którym banki odmawiają kredytów hipotecznych. W kryzysie, który budownictwo i bankowość dosięgnął w sposób szczególny, po latach z powrotem pojawił się w Obornikach problem mieszkaniowy.

W tej sytuacji burmistrz Rydzewska w praktyce zatrzymała wyprzedaż lokali komunalnych, każdy wolny starając się przekazywać tym, którzy ich potrzebują najbardziej. Spowodowało to niezadowolenie grupy kilkudziesięciu lokatorów – głównie z budynków przy Powstańców oraz Czarnkowskiej – którzy chcieliby po preferencyjnej cenie wykupić mieszkania od gminy, a spotykają się z odmową.

Ponieważ zbliżają się wybory, a o każdy głos trzeba będzie powalczyć, grupa radnych opozycyjnych wobec Rydzewskiej zwołała na sali sesyjnej spotkanie niezadowolonych lokatorów. Przybyło kilkadziesiąt osób, które usłyszały, że trzeba składać skargi na władze gminy do rady i organów odwoławczych, wytaczać sprawy sądowe, przychodzić na sesje i zabierać tam głos, poruszając swój problem. Radny Żółć posunął się do tego, iż stwierdził: jest to sprawa do rzecznika praw obywatelskich, bo to jest pogwałcenie podstawowych praw obywatelskich. Państwo mnóstwo pieniędzy w to włożyliście, a teraz nie możecie kupić, to jest kompletna paranoja.  Radny Drewicz zadeklarował, że przygotuje projekt uchwały zgodny z oczekiwaniem lokatorów. Radny Cyranek dodał, że będzie naciskał na obecną władzę. Radny Lemański oskarżył burmistrz, że korzysta z pewnych furtek prawnych.

Nie będziemy cytować wielu ostrych słów, które podczas spotkania padły ze strony lokatorów, gdyż rozumiemy ich walkę o własny interes. Z drugiej strony rozumiemy też racje władz gminy, który dbają o tych, którzy własnych mieszkań jeszcze nie mają. Dziwi za to sposób wypowiedzi niektórych radnych, którzy starając się o głosy wyborców, chyba się nieco zagalopowali. Przykładem niech będą przedziwne słowa radnego Żółcia: pani burmistrz mówi nie sprzedam waszych mieszkań, bo gmina musi mieć zasoby. Jakie zasoby? Pani burmistrz nie jest monarchą, który przekaże monarchię synowi i wnukowi.  

Proszona o komentarz do wypowiedzi radnych burmistrz Rydzewska oświadczyła nam, że postępuje zgodnie z prawem, w interesie gminy i jej mieszkańców. Po przesłuchaniu taśmy z nagraniem spotkania, rozważy pozwanie kilku jego uczestników do sądu.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.