Jest grypa i są wszy

POWIAT OBORNIKI. Zbyszko Kubisz prowadzi w Ryczywole od lat przychodnię lekarza rodzinnego. Podczas sesji rady gminy Ryczywół przedstawił krótką informację na temat prowadzonej przez siebie placówki.
Jak stwierdził: Sytuacja w minionym roku i na początku tego nie uległa poprawie. Nadal przyjmujemy podobną ilość chorych, w roku minionym przyjęliśmy 40 tysięcy pacjentów.
Ostrzegł przed panującą grypą: W styczniu odnotowaliśmy aż 527 zachorowań na grypę i grypopochodne. Chorymi zajmuje się w przychodni trzech lekarzy, pielęgniarki i położna oraz higienistka szkolna. Ta ostatnia zajmuje się dziećmi i niestety coraz częściej stwierdza u nich wszawicę.
Tu Zbyszko Kubisz podkreślił, że walka ze wszami nie należy do higienistki lecz do rodziców. – Dzieci nie przychodzą z wszawicą do przychodni ale przyjść mogą. Jednak pasożyty rodzice muszą leczyć u dziecka sami. To wielki problem i dotyczy najczęściej tych samych rodzin. Pielęgniarka stwierdza u dziecka wszawicę. Rodzice zatrzymują dzieci w domu przez tydzień. Potem dziecko wraca do szkoły czy przedszkola nieleczone i problem wraca. Lekarz radzi uświadomić rodziców, bo leczenie wszy i podobnych przypadłości to ich obowiązek. W razie ignorowania problemu rodzice podlegają sankcjom.

Podobne artykuły