Jest duża szansa na gaz dla Ryczywołu

Jest duża szansa na gaz dla Ryczywołu

RYCZYWÓŁ. Od lat ryczywolanie dopytują się o doprowadzenie do ich wsi tak oczekiwanego gazociągu. Nie jest to zadanie gminne, co nie oznacza, że władzy gminy o nim nie myślą.

Problemem dla gazowników jest jak zawsze ekonomia, czyli to, ile gazu sprzedadzą, aby się inwestycja opłaciła. Dostawy dla celów bytowych, to jednak stanowczo za mało i to właśnie przez wiele lat leżało u podstaw odmowy dostaw gazu na teren Ryczywołu.

Wreszcie niedawno pojawił się promyk nadziei, że gaz może niebawem trafić też do Ryczywołu.

Wójt Henryk Szrama porozumiał się z firmą Łuk-Mar w sprawie budowy generatora ciepła zasilanego gazem. Wówczas potrzeby na ów surowiec ogromnie wzrosną i już gazownicy wykazali swe zainteresowanie projektem.

Generator ciepła to inwestycja warta grubo ponad milion złotych i aby się kiedyś zwróciła, musi mieć zapewniony odbiór ciepła przez zdyscyplinowanego płatnika. Takim płatnikiem byłaby gmina Ryczywół. Wójt Henryk Szrama zobowiązał się do zasilania cieplikiem i gorącą wodą wszystkich obiektów należących do gminy.

Przedsięwzięcie powstałoby na zasadzie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Tu ważna uwaga, firma GPG Łuk-Mar nie jest bynajmniej podmiotem branży energetycznej, ale cenionym producentem grzybów, specjalizującym się w produkcji pieczarek białych, brązowych, boczniaków i grzybów shitake. Dla celów technologicznych potrzebuje znaczna ilości ciepła. Ciepła potrzebują też wszelkie obiekty gminne. Stąd pomysł o partnerstwie.

Ciepło produkowane przez Łuk- Mar mogłoby zasilać też innych odbiorców, bo było by tanie, czyste, łatwe w odbiorze i co ważne, w pełni ekologiczne.
Pomysł ryczywolskiej ciepłowni zasilanej gazem wart jest wszelkiego poparcia, bo to ogromna szansa na pojawienie się wreszcie tam gazu zmiennego, na co ryczywolanie czekają od wielu lat.

Podobne artykuły