Jaki będzie pomnik Jana Pawła II?

OBORNIKI. Kapituła powołana w sprawie budowy pomnika papieża Jana Pawła IIi pod przewodnictwem księdza dziekana Józefa Kamzola poczyniła już pierwsze ważne kroki, w wyborze miejsca i wyglądu pomnika.

Ustalenia trwały cały czas, lecz jak to rzekł sam przewodniczący, nie mówiono nic, dopóki nie było coś do powiedzenia.

Pomnik stanie na obornickim Rynku mniej więcej w miejscu gdzie obecnie stoi piramida skrzyń z kwiatami. Postać ojca świętego zaprojektował i rzeźbić będzie jeden z najlepszych w Wielkopolsce uznany w całym kraju i znany za granicą rzeźbiarz młodszego pokolenia. Robert Sobociński wyrzeźbił już pomnik papieża pielgrzyma zdobiący dziś plac przed poznańska Katedrą. Urodzony w 1960 roku zdobył uznanie takimi dziełami jak pomnik ofiar Katynia i Sybiru. Jego pierwszym uznanym sukcesem było zdobycie I miejsca w konkursie na pomnik Słowackiego. Czas swój spędza w Polsce i Francji gdzie również zdobył uznanie między innymi brązem Powracający, prezentowanym na wystawie Wizja Europy na Wieży Eifla. Koneserzy znają go jako twórcę wydobywającego postrzępione wizje ze stopu metali a zwykli Poznaniacy z rzeźby postaci Starego Marycha.

Robert Sobociński zaproponował wyrzeźbienie postaci papieża stojącej na nieforemnych głazach. Każdy z kamieni będzie ozdobiony jedną z myśli papieskich. Kapituła długo ważyła strój papieski oraz to, z jakiego okresu winna być jego twarz.

Ostatecznie ustalono, że Ojciec Święty będzie w stroju liturgicznym a jego twarz będzie pochodziła z najlepszego okresu pełnej dojrzałości, co można streścić inaczej – z czasów, gdy będąc a kraju, w Wadowicach, mówił o kupowanych po maturze kremówkach.

Rzeźbiarz wykonał już portret papieskiej twarzy i jego postaci. O ile oblicze Ojca świętego wydało się kapitule trafnie uchwycone, to w postaci woleliby, aby dłoń papieska była zwrócona ku górze. Obecnie artysta zastanawia się nad dołączeniem do postaci alegorii przejścia z profanum do sacrum, czyli świata doczesnego do wiecznej krainy. W kościele jest to tęcza, w przypadku pomnika być może będzie to coś w rodzaju nieregularnej koronkowego łuku pełnego lub we fragmentach.

Piszemy być może, bowiem nic nie jest ustalone jeszcze na pewno. Pomnik na wieczną pamiątkę jest rzeczą zbyt ważną, aby decyzję podjęła jedna lub nawet kilka osób w krótkim czasie.

Nasza redakcja ze swej trony pragnie zwrócić się do oborniczan, aby nadsyłali swoje własne propozycje myśli lub wypowiedzi papieskich, tak ważnych lub tak znamiennych, że należałoby je wyryć na wieki w kamieniu. Propozycja można przesyłać mailem lub na zamieszczonych w gazecie kuponach. Na każdym, prócz słów winno się znaleźć ich źródło, czyli gdzie i kiedy Ojciec Święty je wypowiedział.

Jak już wspomnieliśmy kapituła budowy pomnika wciąż pracuje nad jego najdoskonalszym kształtem. Jeżeli znów będzie miała coś ważnego do powiedzenia, nie omieszkamy tego zamieścić na naszych łamach.

Podobne artykuły