Jak gospodynie wiejskie wraz z sołtys Wymysłowa wymyśliły plac zabaw

Jak gospodynie wiejskie wraz z sołtys Wymysłowa wymyśliły plac zabaw

WYMYSŁOWO. Koło Gospodyń Wiejskich w Wymysłowie zostało laureatem nagrody Super Głos Fundacji Batorego

Gdy swego czasu do świetlicy wiejskiej w Wymysłowie przychodzili dorośli, np. na wyplatanie wieńca dożynkowego, zwykle towarzyszyły im dzieci. Wolały zostawać na zewnątrz, ale tam była tylko stara opona i mała zjeżdżalnia. Nie ma się co dziwić, stały tam od 13 lat i nikt przez ten czas nie remontował prowizorycznego placu zabaw.

Dzieciom brakowało chociażby huśtawki, a terenu wokół było na tyle, że mogło tu powstać coś jeszcze, co zachęcałoby nie tylko dzieci do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Wreszcie Koło Gospodyń Wiejskich w Wymysłowie przyjęło sobie za punkt honoru zmienić tę sytuację. Niestety, spóźniło się w naborze wniosków o grant od Lokalnej Grupy Działania Kraina Trzech Rzek. Na horyzoncie pojawiła się jednak akcja Masz Głos Fundacji Batorego, która wspiera organizacje i grupy nieformalne w realizacji pomysłów poprawiających życie lokalnych społeczności. Jej koordynatorka, Kamila Dickson-Gawrońska, pomogła opracować plan działania, którego pierwszym punktem były konsultacje zagospodarowania terenu wokół świetlicy z mieszkańcami.

W czerwcu dwudziestu z nich, a warto wiedzieć, że we wsi mieszka 140 osób, stanęło przy makietach terenu, aby zaprojektować swój wymarzony plac wokół świetlicy.

Do pomocy mieli rekwizyty w postaci wydrukowanych elementów, urządzeń typowych dla placu zabaw, jak ławki, donice, grill, altanę, kosze na śmieci czy drzewa.

Powstały cztery oryginalne projekty, które panie opracowały w grupach. Finalny wybór poszczególnych elementów wyposażenia placu odbył się przez głosowanie, podczas którego każdy mieszkaniec wsi mógł wskazać dwa elementy jego lub jej zdaniem bezwzględnie tam wskazane.

Co do jednego wszyscy byli zgodni, na placu zabaw muszą znaleźć się nowe huśtawki i karuzela przystosowana do potrzeb dziecka z niepełnosprawnością, bo we wsi mieszka sześcioletni Filipek, który ma chorobę genetyczną powodującą niepełnosprawność ruchową. Filipek lubi się kręcić, intelektualnie rozwija się jak rówieśnicy, natomiast niewładne ciało przykuło go do wózka inwalidzkiego. Mieszkańcy uwzględnili też marzenie jeszcze jednego chłopca, który chciał, aby przy świetlicy rosła jabłoń. W październiku drzewo zostało posadzone.

Wreszcie przyszła pora na zdobycie pieniędzy na realizację planu. Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Hanna Kowalska i sołtyska wsi udały się do burmistrza Tomasza Szramy. Zabrały ze sobą wyniki konsultacji z mieszkańcami. Burmistrz zamiast dofinansowania z budżetu gminy, wykonał kilka telefonów, aby znaleźć źródło pieniędzy. Podsunął też pomysł, aby napisać strategię rozwoju wsi.

Sołtys Urszula Warguła zabezpieczyła pieniądze w ramach funduszu sołeckiego na 2024 rok na opracowanie strategii rozwoju wsi, poparło Koło Gospodyń Wiejskich. Dokument ten da w przyszłości podstawy, aby ubiegać się o pieniądze w konkursie Wielkopolska Odnowa Wsi i w konkursie Urzędu Marszałkowskiego „Pięknieje nasza wieś”.

W międzyczasie Koło pozyskało dwa granty, pierwszy od LGD Kraina Trzech Rzek oraz drugi z programu Wielkopolska Wiara, łącznie kwotę 12 020 zł, które w całości przeznaczono na zagospodarowanie terenu.

We wrześniu odbył się z okazji otwarcia świeżo zagospodarowanego placu piknik, w którym miała okazję uczestniczyć też nasza redakcja i relacjonować go na łamach Ziemi Obornickiej.

Był to piknik z historią w tle, bo zaczął się od uroczystego odsłonięcia tablicy usytuowanej przy terenie świetlicy z opisem historii Wymysłowa sięgającej 1863 roku. Przygotowała ją specjalnie na tę okoliczność lokalna firma reklamowa. Proboszcz, który został zaproszony na uroczystość, poświęcił tę tablicę pamiątkową. Wokół było sześćdziesięciu mieszkańców. Wśród gości pikniku był poseł Krzysztof Paszyk, burmistrz i starosta.

Dzieci przygotowały plakat z hasłem: „Prosimy o nowy plac”. Praca wykonana przez mieszkańców, a także obecność chłopca z niepełnosprawnością, który pojawił się podczas pikniku, były na tyle poruszające, że burmistrz zadeklarował doposażenie placu.

Niezależnie jednak od jego obietnicy Koło Gospodyń Wiejskich złożyło do urzędu gminy wniosek o uwzględnienie w budżecie na 2024 rok doposażenia placu zabaw w Wymysłowie. Koło chciało pokazać, jak bardzo zależy mieszkańcom na tej inwestycji.

Niewiele później w Wymysłowie pojawił się architekt, który na zlecenie burmistrza zrobił pomiary terenu, a potem przygotował dokumentację projektowo-kosztorysową placu zabaw. Wrócił po dwóch tygodniach z gotowym projektem. Realizacja ma nastąpić w 2024 roku, najprawdopodobniej w marcu. Koło Gospodyń Wiejskich w Wymysłowie otrzymało tę decyzję od burmistrza nawet na piśmie.

Zaczęło się od chęci wymiany starej opony, a skończyło na karuzeli dla dziecka z niepełnosprawnością. Wszystkie założenia zrealizowane zostały na dwieście procent i przy licznym udziale mieszkańców Wymysłowa oraz władz. Jak mówi Urszula Warguła: Akcja połączyła nas bardziej i w wielu momentach wzruszała, bo zaangażowanie i oddanie ludzi, a przede wszystkim przewodniczącej Koła Hani Kowalskiej było ogromne.


Okładka najnowszego numeru Gazety ObornickiejBIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległościUSŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.