Jak będzie wyglądał nowy dom kultury

Jak będzie wyglądał nowy dom kultury

OBORNIKI. Budowa w Obornikach nowego ośrodka kultury będzie bodaj największym wyzwaniem inwestycyjnym ostatniego dziesięciolecia.

Tym bardziej oczekiwany był wybór jednej z dwóch ofert, jakie wpłynęły na ogłoszony przez burmistrza konkurs.

Podjęcie decyzji o ostatecznym kształcie nowego centrum kultury nie należało do łatwych. Pod koniec września wpłynęły dwie koncepcje. Obie bardzo ciekawe, spełniające oczekiwania pod względem funkcjonalności i dostępności dla mieszkańców, różniące się przede wszystkim niebanalną w obu przypadkach architekturą zewnętrzną.
Burmistrz Tomasz Szrama, po zapoznaniu się z koncepcjami, powołał komisję składającą się z fachowców budowlanych oraz radnych, którzy zapoznali się z projektami i dodatkowo poprosili o drobne korekty techniczne.

Ostatecznie wybrano koncepcję Rafała Mysiaka, doświadczonego architekta, który jest autorem ciekawych realizacji architektonicznych, o których mieliśmy już okazję na naszych łamach informować.

Nowy budynek zlokalizowany będzie w miejscu istniejącego ośrodka, który z powodu złego stanu technicznego, głównie fundamentów, musi zostać rozebrany.

W nowym budynku będzie m.in. sala widowiskowa na 400 osób z ruchomą widownią, sale warsztatowe, sala kinowa, cześć gastronomiczna oraz duży hol, który można będzie wykorzystać na cele reprezentacyjne. Obiekt będzie także zaskakiwał ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, które swoim kształtem ma przypominać właśnie „Dom”.

Całość inwestycji szacuje się na ok 15-20 mln zł. W tegorocznym budżecie gminy Oborniki zaplanowano już środki na realizację I etapu tej inwestycji, który właśnie się rozpoczyna.

Burmistrz Tomasz Szrama przyznał: Nowy budynek ośrodka kultury ma służyć mieszkańcom przez długie lata, dlatego podjęcie decyzji o jego kształcie nie było wcale prostą sprawą. Przy wyborze koncepcji musieliśmy wziąć pod uwagę funkcjonalność budynku oraz jego walory architektoniczne, tak aby stał się naszą długo wyczekiwaną perełką.

Podobne artykuły