Imponująca ilość inwestycji komunikacyjnych w gminie Oborniki

Imponująca ilość inwestycji komunikacyjnych w gminie Oborniki

GMINA OBORNIKI. Wielokrotnie informowaliśmy o imponujących ilościach przebudowanych dróg i ulic w gminie Rogoźno. Pozwoliliśmy sobie nawet na nazwanie burmistrza Romana Szuberskiego „Wielkim budowniczym”.
Informując o drogach do budowy lub przebudowy, trudno pominąć gminę Oborniki.

Po dokładnym przeliczeniu tych już gotowych i tych w toku oraz na ten rok planowanych, wyszła nam liczba jeszcze bardziej imponująca, bo aż 15 inwestycji drogowych.

Po tegorocznej przebudowie ulic Szkolnej i Chłopskiej trwa gruntowna przebudowa ulicy Staszica i Paderewskiego wraz z odwodnieniem i budową placu parkingowego. Zostanie też przebudowany odcinek ulicy od Staszica do bloków stojących niedaleko przedszkola.

Szóstą inwestycją drogową będzie utwardzenie ulicy Powstańców Wlkp. w Rożnowie, a kolejną przebudowa ulicy Spokojnej, także w Rożnowie. Ta została zaprojektowana jako ciąg pieszo-jezdny z jezdnią, zjazdami i chodnikami, bez wydzielenia tych elementów krawężnikiem, a jedynie poprzez odróżnienie kolorystyczne tych nawierzchni.

W tym roku zostanie przebudowana ulica w Bogdanowie, mająca początek przy restauracji Culinaria, o nawierzchni z betonu asfaltowego, z odwodnieniem, chodnikami i zjazdami do posesji z kostki brukowej oraz odcinek drogi na południowym skraju Bogdanowa, nieopodal warsztatu witrażowego.

Dziesiątą drogą, która zostanie gruntownie przebudowana będzie ulica Poprzeczna. To bodaj ostatnia ulica do przebudowy w okolicach obornickiego stadionu.

W Nieczajnie przejdzie kompletny remont jedna w dróg wiejskich, a dwunastą i trzynastą z zaplanowanych na ten rok ulic do przebudowy są ulice Kowalska i Ogrodowa.

W planach na ten rok pozostaje budowa ulic Piaskowej i Łąkowej. Inwestycję poprzedzi szeroko zakrojone badanie gruntu, bowiem wciąż nie ma pomysłu na odprowadzenie wód opadowych z obniżonych w stosunku do innych dróg wspomnianych ulic.

Ilość planowanych inwestycji drogowych jak na jeden rok jest imponująca, a to ciągle nie koniec, bo trwają prace nad kolejnymi przedsięwzięciami mającymi poprawić komunikację.

Na Osiedlu Leśnym zostanie wybudowana ulica Armii Krajowej i Miekusa. Pisząc „wybudowana” nie popełniamy błędu, bowiem wspomnianą ulicę „genialnie” pobudowano na płytach betonowych, ułożonych luzem na niezagęszczonym piasku. Woda i tonaż przejeżdżających tamtędy pojazdów zrobiły swoje i ulica się pozapadała. Aby ją doprowadzić do właściwego stanu, trzeba będzie rozebrać całą konstrukcję jezdni do stałego gruntu i wybudować ją od podstaw z odwodnieniem i chodnikami.

Trwają też konsultacje nad koncepcja reorganizacji ruchu, a może też przebudową skrzyżowania Piłsudskiego z Mickiewicza i ks. Szymańskiego. Zostanie tam być może zmieniona cała organizacja ruchu, może powstanie rondo? Tego jeszcze nie ustalono.

Prezes Agro-Świerkówek, Agnieszka Hipś, która przejęła od gminy drogę w Gołaszynie wciąż podtrzymuje obietnicę jej rychłej przebudowy. Pytana niedawno przez burmistrza, czy może jej w czymś pomóc, miała odpowiedzieć: Zajmę się wszystkim z finansami włącznie, a pan niech jedynie zadba o dokumentację.

W tej sytuacji i przy takiej mnogości inwestycji drogowych zastanawiamy się, po nazwaniu już Romana Szuberskiego „Wielkim budowniczym”, nad tym, jak teraz nazwać burmistrza Tomasza Szramę. „Jeszcze większym budowniczym”?
Szczęśliwie obaj panowie burmistrzowie mają duże poczucie humoru, więc sobie na takie ciepłe epitety pozwalamy.

Podobne artykuły