Historia pewnej renowacji, czyli co łączy niedźwiedzia jaskiniowego ze starostwem obornickim?

Historia pewnej renowacji, czyli co łączy niedźwiedzia jaskiniowego ze starostwem obornickim?

OBORNIKI, UŚCIKOWO. Sala sesyjna starostwa powiatowego ma już swoje lata. Wykonana dość oryginalne z odłamków kamiennych i kruszywa, długo służyła pracownikom dawnych zakładów mięsnych, z których Oborniki były niegdyś dumne. Potem służyły samorządowcom. Często sala sesyjna była wynajmowana i udostępniana. Przemierzały ją tysiące nóg, aż wreszcie starosta oborniki Zofia Kotecka zadecydowała o tym, by unikatowa posadzkę odnowić.
Prace zlecono profesjonalistom z rodzinnej firmy z Uścikowa „Wrimar”, mającej długą tradycję w obróbce kamienia, kolosalne doświadczenie i uznaną markę. Przygotowujący się do renowacji właściciel firmy, Włodzimierz Ratajczak, bez trudu rozpoznał nie tylko gatunek kamieni użytych do tworzenia posadzki, ale i miejsce ich pochodzenia.
Nieregularne w swym kształcie kamienie, to zdaniem pana Włodzimierza: W 80% jest to marmur Biała Marianna, natomiast w 20% to dolomit Sławniowice. Marmur Biała Marianna pochodzi z nieczynnych już kamieniołomów, umiejscowionych w Masywie Śnieżnika, obok miejscowości Kletno, na ziemi kłodzkiej.
W czasach ich eksploatacji, tj. do początku lat 90-tych ubiegłego wieku, czynne były dwa kamieniołomy: Kletno I i Kletno II. W latach 60-tych ubiegłego wieku uruchomiono kamieniołom Kletno III, w którym po wydobyciu pewnej ilości marmuru w 1966 roku odsłoniło się wejście do dużej jaskini. Oczywiście zaprzestano wydobycia surowca skalnego w tym kamieniołomie. Jaskinia ta jest dzisiaj znana pod nazwą Jaskinia Niedźwiedzia i jest najbardziej rozpoznawalnym tego typu obiektem w Polsce.
Tu warto wyjaśnić, że otwór wejściowy jaskini został odsłonięty w trakcie eksploatacji marmuru w wyrobisku Kletno III 14 października 1966 roku. Był to otwór w kształcie poziomej szczeliny ok. 2 m powyżej poziomu eksploatacji. Prowadził on do niewielkiej komory nazwanej później Salą Niedźwiedzia. Nazwa powstała w ten sposób, że eksploratorzy zauważyli pomiędzy blokami urobku dużą ilość kości dużych ssaków, jak się potem okazało, kości niedźwiedzia jaskiniowego. Prac na wyrobisku zaprzestano i co by nie rzec, była to na ówczesne czasy bezprecedensowa decyzja, gdyż dokumentacja geologiczna złoża marmuru w kamieniołomie Kletno III stwarzała poważne podstawy rozwoju wydobycia surowca rzędu 200 tys. t/rok. Zamiast wydobywania marmuru badano odkrytą jaskinię.
Do końca 1966 roku odkryto korytarze środkowego piętra jaskini po Salę Lwa oraz dolne partie, co sprawiło, że długość jaskini sięgała już 200 m. 3 grudnia 1967 roku, po zakończeniu wykopu w stropie sali Lwa Jaskiniowego, jaskinia liczyła już 350 metrów. W latach 1968-69 prowadzono dalszą eksplorację, w trakcie której odkryto tzw. stare wrocławskie piętro, położone za Salą Blokową oraz silnie strzaskane tektonicznie partie z Korytarzem Wodnym. W grudniu 1971 długość jaskini przekraczała 800 metrów, a w dniach 26-29 stycznia 1972 grotołazi odkryli duży system korytarzy i sal, nazwany dolnym nowym piętrem jaskini, o łącznej długości ponad 1 km. Kolejne prace skupiały się na penetracji Komina Maurycego w Sali Szampańskiej i przekopach w Korytarzach Błotnych, położonych tuż za wielką szczeliną w dolnym piętrze jaskini. W ich wyniku długość jaskini przekroczyła 2,5 km. W 1977 r. dla ochrony jaskini oraz cennego kompleksu przyrodniczego w jej bezpośredniej bliskości został utworzony Rezerwat Przyrody „Jaskinia Niedźwiedzia”, a 11 czerwca 1983 r. formalnie otwarto Jaskinię dla ruchu turystycznego.
Tyle historii, której artefakty mogły trafić także do Obornik.
Według znawcy marmurów Włodzimierza Ratajczaka: Wysoce prawdopodobnym jest, że płyty ułożone w sali sesyjnej pochodzą właśnie z tego kamieniołomu. Marmur Biała Marianna jest w pełni skrystalizowanym marmurem o doskonałych własnościach fizyko-chemicznych. Jest bardzo unikatowym materiałem w skali naszego kraju i Europy.
Pan Włodzimierz wie o kamieniach, a zwłaszcza tych polskich, wiele. Materiał użyty do budowy posadzki w sali sesyjnej ocenił wysoko pod względem jakości. Fakt, że nadkład znad Jaskini Niedźwiedziej trafił do Obornik dodaje zwykłej, było nie było kamiennej posadzce pewnego splendoru.
Z uwagi na pewne jej zużycie oraz dużą wartość historyczno-geologiczną użytego materiału Zofia Kotecka zadecydowała na zlecenie specjalistom z uścikowskiego „Wrimaru” renowacji posadzki, aby jeszcze przez lata służyła i cieszyła oko jej użytkowników.
Posadzka została solidnie odnowiona i będzie cieszyć oczy odwiedzających starostwo jeszcze przez kolejne dekady.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.