POŁAJEWO. Po raz dziewiąty zabrzmiały dudy w Połajewie. W niedzielę 18 stycznia w miejscowym kościele oraz Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się IX Spotkanie Kolędników pod hasłem „Do szopy, hej, pasterze-dudziarze”.
Uroczystość obchodów dudziarskiego święta zainaugurowała msza celebrowana przez ks. prałata Jana Stanisławskiego, delegata Arcybiskupa Gądeckiego. W czasie mszy i po eucharystii grali dudziarze, jak można się więc domyślić połajewski kościół w tym dniu pękał w szwach. Zwłaszcza, że spotkania w Połajewie z roku na rok organizowane są z coraz większym rozmachem.
W tym roku w czasie imprezy oprócz kilku zespołów muzyków z kolebki dudziarstwa, czyli Wielkopolski, zaprezentowały się dwie kapele z zagranicy – Czech i Gruzji. Kolędowanie pod renesansowym tryptykiem „Pokłon pasterzy” miało w tym roku wyjątkowo symboliczny charakter, pastuszkowie-muzycy przybyli bowiem złożyć hołd Dzieciąteczku z różnych miejsc świata.
Po koncercie w kościele uroczysty korowód gości, muzyków i kolędników przeszedł ulicami wsi do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbywał się galowy koncert wszystkich zaproszonych do wspólnego muzykowania zespołów. Wcześniej goście oraz muzycy mieli okazję do bliższego poznania się przy okazji obiadu w świeżo wyremontowanej i niezwykle reprezentacyjnej sali kominkowej, czyli dawnej kawiarni GOK-u. Nowe z pomysłem urządzone pomieszczenie doskonale spełniło rolę miejsca wymiany dudziarskich doświadczeń, tym bardziej, że na jednym z obrazów stylizowanych na malowane na tynku stare znalezisko widnieje właśnie dudziarz. Postać dudziarza jest powiększeniem postaci z połajewskiego tryptyku z herbem gminy w tle, chętnie więc robiono sobie przy nim pamiątkowe zdjęcia. Po obiedzie przyszedł czas na kolędowanie na sali widowiskowej, które zgromadziło rekordową liczbę widzów. Chętnych uczestniczyć w tradycyjnym koncercie dudziarzy było w tym roku tak wielu, że krzesła dostawiano nawet na holu. Chociaż czasem w spartańskich warunkach, warto było podziwiać popisy muzyków, zwłaszcza gruzińskiego kwintetu URMULI z Tbilisi. Występ Gruzinów porwał publiczność, która na przemian żywiołowo oklaskiwała muzyków i wsłuchiwała się z uwagą w egzotyczne brzmienia nieznanych instrumentów i silnych męskich głosów. Gruzini z grupy Urmuli mogli wystąpić w Połajewie dzięki wsparciu inicjatywy przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu, jednego ze współorganizatorów koncertu oraz fundacji Pluribus Unum z Poznania.
Niebagatelny udział w zaproszeniu kapel i organizacji imprezy od strony merytorycznej miał prowadzący niedzielny koncert kustosz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu Janusz Jaskulski. Wśród wielu osób i instytucji włączających się w spotkania dudziarzy warto wymienić Stowarzyszenie Muzyków Ludowych w Zbąszyniu, starostwo powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, nie zapominając jednocześnie o miejscowych władzach samorządowych i parafii. Koncert był nagrywany prze dźwiękowców z radia Zachód z Zielonej Góry, gdzie zostanie wyemitowany w kliku audycjach, nie zabrakło też przedstawicieli innych mediów.
Podczas koncertu obok Gruzinów zaprezentowali się dudziarze z Wielkopolski: Kapela Dudziarska Koźlary ze Stęszewa, Pastuszkowi Grocze z okolic Zbąszynia i Młodzieżowa Kapela Dudziarska z Połajewa. Wzorem lat ubiegłych nie mogło zabraknąć górali, w tym roku jednak byli to nie rodzimi górale, a z Czech (dokładniej z bliskiego Zaolzia). Kapela Bukóń wprowadziła publiczność w charakterystyczny lubiany klimat góralskiej muzyki. Nie minęło wiele czasu i cała sala śpiewała z muzykami znane ludowe melodie.
Przy okazji koncertu gości nie zapomniano o miejscowych artystach. O odpowiedni tusz oraz marszowe standardy na rozpoczęcie i zakończenie imprezy zadbała orkiestra dęta Połajewo-Ryczywół, swoje umiejętności zaprezentowała też młodziutka Weronika Kolasa grająca kolędy z nut na flażolecie.
Jak zwykle wielki entuzjazm wzbudziły występy przedszkolaków. Maluszki z przedszkola publicznego w Połajewie w przepięknych strojach zaprezentowały taniec pajacyków z misiami, zaś sześciolatki zaśpiewały klika piosenek o tematyce świątecznej i noworocznej. W przerwach między kolejnymi prezentacjami ogłoszono wyniki świątecznych gminnych konkursów: przeglądu grup kolędniczych i rodzinnego konkursu plastycznego na najpiękniejszą ozdobę choinkową.
W pierwszym nagrodzono sześcioosobową grupę kolędników misyjnych z Krosina, w drugim przyznano następujące nagrody i wyróżnienia: nagroda specjalna dla Karoliny Gawrych, I miejsce – Monika Mazur i Patryk Piotr, II miejsce – Kamil i Wiesław Soczka, Alan Bednarek, III miejsce – Daria Ruta i rodzina Dzierzkiewiczów Wyróżnienia zdobyli: Alicja Polarczyk, Blanka i Marta Kozłowskie, Dominik i Izabela Surdyk, Patrycja Pankowska, Łucja i Tomasz Henke oraz Adrian Erdmann. Jedną z imprez towarzyszących tegorocznych spotkań dudziarskich w Połajewie była wystawa przygotowana przez dzieci i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Boruszynie, poświęcona m.in. kontaktom placówki z kapelą dudziarską Barnton Pipe Band z Edynburga.
Obok szkockich motywów i tradycji na wystawie zaprezentowano postać związanego z Boruszynem podróżnika Kazimierza Nowaka, osiągnięcia szkoły, a myślą przewodnią ekspozycji było hasło: Pamiętamy skąd jesteśmy i wiemy dokąd zmierzamy.