Gra w cyferki, czyli ile jest wart Agrobiznes

POWIAT OBORNICKI. Konflikt w sprawie przekazania powiatowi przez gminę Rogoźno niemal dwumilionowego wsparcia na szpital trwa nadal i przybiera coraz to inne oblicze. 

Choć kwota spadła już z dwóch milionów do „chociaż półtora”, to i tak niewiele się w sprawie zmieniło, a rzec można nawet, że obie strony okopały się na swoich pozycjach. Burmistrz Bogusław Janus liczy wciąż kasę i za każdym razem stwierdza, że może kupić budynek Agrobiznesu co najwyżej za milion, bo to dobra cena a ponadto na więcej gminy niestety dziś nie stać. Ze starostwa płynie jednak w powiat informacja, że na pewno burmistrz może dać więcej, ale nie pewnie chce. 
Po dwóch stronach barykady stanęły też wyliczenia wartości budynku po dawnym Agrobiznesie. Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia komisji społecznej rady powiatu, sekretarz Piotr Sitek podważył rzetelność rzeczoznawców, którzy w wycenie Agrobiznesu różnią się o ponad pół miliona złotych. Starosta postraszył burmistrza za własną wycenę prokuratorem. 
Inne wyjście znalazł sekretarz Piotr Sitek. – Skoro burmistrz Janus ma niższą cenę, to możemy zlecić kolejnemu rzeczoznawcy wycenę na trzy miliony złotych. Później złagodniał oświadczając: zarząd stanął na stanowisku, że jest skłonny sprzedać Rogoźnu budynek za milion, ale burmistrz musi dać na budowę szpitala dodatkowo pół miliona złotych. 
Tu pojawiła się wątpliwość, skąd takie różnice w wycenach Agrobiznesu i która z nich jest rzetelna. 
– Są różne metody wyliczania wartości podobnego obiektu – wyjaśnił biegły rzeczoznawca od wycen nieruchomości Damian Bukowski. – Może to być metoda porównawcza lub zależna od funkcji obiektu. W takim przypadku cena będzie zależeć od jego przeznaczenia obecnego lub przyszłego. Inna będzie cena szkoły a inna, i niewątpliwie wyższa, będzie cena przyszłego hotelu, marketu, kasyna lub innego wysokodochodowego przedsięwzięcia, jakie mogłoby być powstać. 
Przy okazji zainteresowania tą sprawą stwierdziliśmy, że gmina Rogoźno korzysta z usług doskonałego rzeczoznawcy, który jest też biegłym sądowym. On na zlecenie burmistrza wycenił szkołę. Starostwo zapewne zleciło wycenę w oparciu o plan zmiany funkcji budynku, na co władze gminy Rogoźno i tak nie wyrażają zgody. 
– Czy można wycenić Agrobiznes jeszcze wyżej, na przykład na owe trzy miliony zakładane przez Piotra Sitka? – zapytaliśmy Bukowskiego. – Oczywiście, że można, a zależeć to będzie od tego, co się zleci rzeczoznawcy. Jeżeli zleceniodawca znajdzie funkcję odpowiednio dochodową to cena może poszybować w górę. Będzie to jednak fikcja, jeżeli takiej funkcji nie da się budynkowi zapewnić. Bo jeśli to nadal ma być szkoła, to wszelkie wyceny ponad tą, którą zlecił burmistrz Janus, są jedynie pobożnym życzeniem. 
Burmistrz Janus nie obawia się w tej sytuacji prokuratora a wręcz namawiał starostę podczas sesji rady powiatu, aby on skierował tam odpowiednią skargę. 
Bać się trzeba tymczasem zupełnie czego innego. Starostwo ma na przebudowę szpitala zapewnione póki co pięć milionów złotych. Potrzebuje około 15 milionów. Skąd taka kwota? Wyliczyli ją oborniccy budowlańcy. Właściciel jednej z największych firm budowlanych w Obornikach stwierdził, że tego typu budowa kosztuje minimum 6000 złotych za metr kwadratowy i to w stanie surowym – deweloperskim. Dyrektor innego przedsiębiorstwa wyliczył metr na 6500. Metrów jest według Piotra Sitka 2400, więc nie trzeba być szczególnie bystrym matematykiem, aby wyliczyć wartość planowanego budynku a ceny wciąż rosną. 
Poproszony o komentarz w tej sprawie, jeden z powiatowych urzędników powiedział – to najwyżej zbudujemy tylko kawałek parteru i rozwalimy ortopedię. Tymczasem budowa samego parteru i to być może bez stropu oraz okien, to będzie zbyt mało, aby było sensowne nawet po „rozwaleniu” niedawno uruchomionej ortopedii. Jak widać pomiędzy słowami polityków a konkretnymi cyframi jest kosmiczna różnica. 

Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Asystent Projektanta branży drogowej
Zakres obowiązków:

– Wykonywanie prac projektowych w części opisowej i rysunkowej zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasadami wiedzy inżynieryjnej oraz wskazaniami projektanta.
– Opracowywanie projektów dróg, ulic, parkingów, obiektów logistycznych, przemysłowych.
– Opracowywanie projektów organizacji ruchu.
– Wykonywanie pomiarów i inwentaryzacji w terenie.
Wymagania:
– Ukończony min. 3-ci rok studiów na kierunku inżynierii lądowej lub pokrewnym.
– Znajomość oprogramowania CAD, Microsoft Office
– Umiejętność pracy w zespole.
– Rzetelność, samodzielność, odpowiedzialność.
– Dobra organizacja pracy.
Osoby zainteresowane proszę o kontakt:
MKP Pracownia Drogowa Marek Pancerz
tel. +48 696 24 74 74 e-mail: marek.pancerz@mkp-pracownia.com

TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.