Gmina na skraju przesytu inwestycyjnego

Gmina na skraju przesytu inwestycyjnego

GMINA OBORNIKI. Gościem ostatniej sesji rady miejskiej był szef obornickich urbanistów, profesor Robert Barełkowski, architekt i urbanista, ekspert i nauczyciel akademicki ze Szczecina, który mówił o koncepcjach jak i problemach rozwojowych Obornik.

Interesującym komunikatem było ostrzeżenie, iż gmina Oborniki znajduje się w momencie granicznego wysycenia terenów inwestycyjnych, co determinuje rozwój miasta teraz i w przyszłości. Generalnie profesor Barełkowski zalecałby rozwój Obornik w osi północ-południe w kierunku zdecydowanie południowym.

Nie zgadza się z nim radny Marek Lemański, bo od Bogdanowa na południe, a nawet południowy zachód, gmina ma najlepsze tereny rolne, grunty klasy I, II, i III, podczas gdy są rejony z ziemiami słabymi klas V i VI.

Robert Barełkowski korygował, iż podział ziem według ich bonitacji trzeba dzielić na te od ulicy Wymysłowskiej i do Wymysłowskiej w kierunku na południowy wschód.

Wbrew takiej logice doskonale rozwija się samo Bogdanowo z osiedlem planowanym docelowo na około osiem tysięcy mieszkańców, którzy nie oglądając się na bonitację gruntów kupują na tym podobornickim osiedlu mieszkania, widząc łatwy dojazd do Poznania, gdzie wielu pracuje oraz relatywnie niskie ceny lokali.

Nie ma urbanizacji bez mieszkańców. Ze statystyk wynika, że oborniczan w ostatnich latach ubyło i zamiast zakładanego przyrostu 2300 obywateli przyrosło ich tylko 900, co zmienia plany urbanizacyjne.
Gmina niedawno dysponowała wolnymi gruntami pod inwestycje o powierzchni 520 ha, a dzisiaj pozostało ich 396 hektarów.

To sytuacja bardzo niekorzystna, by nie rzec krytyczna dla gminy. Widocznym jest też brak ochrony dobrych gruntów rolnych jak i lasów.

Profesor Barełkowski zwrócił uwagę radnych na patodeveloperkę i dogęszczanie inwestycyjne przez developerów, na co zgadzają się nie wiedzieć czemu władze Obornik.

Wśród podawanych przez niego przykładów jest osiedle Nad Wełną, którego zabudowa zdaniem urbanistów jest nadmiernie gęsta, bo powoduje to, że każdy segment ma tylko jedną elewację z oknami, a na osiedlu wypada nie więcej niż pięć okien na mieszkanie.

Podobnie fatalna jest zabudowa proponowana u zbiegu ulic Zapolskiej i Kubiaka. Urbaniści są zdecydowania przeciw, bo jest zbyt gęsto, lokale są niedoświetlone, źle wietrzone, a kupowane w ramach determinacji kupujących do zdobycia lokalu. – To miejsce na wille, a nie na zabudowę szeregową – powiedział profesor Barełkowski.

Podobnie ulica Wymysłowska, gdzie istnieje wysoka skarpa i trzeba pokonać trzy metry, więc jedną kondygnację, aby dotrzeć do domu.

Przyszłość Obornik jest raczej ponura. Miasto ma dzisiaj zaledwie 27 m. kw. pod przyszłe inwestycje. Skutek dotychczasowej wolnej amerykanki jest taki, że na ulicy zbudowanej dla określonej ilości samochodów pojawia się ich obecnie trzy razy więcej, chodnikiem wyliczonym dla iluś tam osób porusza się ich trzy razy więcej i jeszcze pomiędzy nimi jeżdżą rowery.

Prelegent namawiał, by wydawać decyzje o zagospodarowaniu przestrzennym już tylko w oparciu o istniejącą strategię rozwoju.

Czy radni go posłuchają, to już zupełnie inna sprawa.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.