Gmina chce pomóc lokalnym przedsiębiorcom, a powiat wspiera

Gmina chce pomóc lokalnym przedsiębiorcom, a powiat wspiera

GMINA OBORNIKI. Obornickie firmy upadają, a prowadzący działalność gospodarczą muszą ją zawiesić, jeżeli oczywiście mogą.

Mieszkanka gminy Oborniki zajmowała się z doskonałym skutkiem rehabilitacją, a w szczególności masażami. Wypowiedziała umowę na jeden z lokali, zwolniła pracownicę, jednak sama nie może zawiesić działalności, bo ma leasing na samochód. Mimo licznej grupy klientów została bez pracy i środków do życia.

Znana w Obornikach i świecie firma produkująca męską galanterię straciła zamówienia, jak i miejsca zakupu surowców. W tej sytuacji likwidacja firmy stała się konieczna. Pracownicy stracili zajęcie, a właściciele dochody. Spoglądają w stronę obiecanej im tarczy, jednak trwa jej obudowywanie koniecznymi przepisami wykonawczymi, a to potrwa jeszcze dość długo.

Władze Obornik wczuwając się w sytuację przedsiębiorców zamierzają podjąć działania wspierające choć tych lokalnych, których płynność finansowa uległa pogorszeniu. – Pandemia koronawirusa spowodowała ogromne straty gospodarcze w całej Polsce. Od kilku już tygodni analizujemy materiały rządowe oraz możliwości, które daje ustawa o finansach publicznych – powiedziała skarbnik gminy Joanna Gzyl. Pełniący obowiązki burmistrza Piotr Woszczyk dodał: Wiemy, w jak trudnej sytuacji znaleźli się nasi przedsiębiorcy, widzimy to po ilości zawieszonych działalności gospodarczych.

Sekretarz gminy Krzysztof Nowacki wyjaśnia: W tej chwili przedsiębiorcom możemy zaoferować odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty na raty.

Aby skorzystać z takowej pomocy przedsiębiorcy będą musieli złożyć stosowny wniosek w urzędzie miejskim. O szczegółach będziemy informować na bieżąco. Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o odroczenie terminu płatności lub o rozłożenie na raty zapłaty podatków i innych danin należnych gminie, a każda sprawa rozpatrywana będzie indywidualnie.

To niewielka, lecz bardzo znacząca pomoc w czasie, gdy kolejna setka obornickich przedsiębiorców zawiesiła lub zlikwidowała działalność.

Do akcji pomocowej włączyła się też starosta Zofia Kotecka. Z powodu zagrożenia koronawirusem restauracje i kawiarnie oraz targowiska i stragany podejmują decyzję o zamknięciu. Niektóre lokale nadal wydają dania, jednak tylko na wynos. Pozostałe produkty można zakupić u producentów.

– Z inicjatywy gmin Rogoźno i Ryczywół powstała lista usługodawców i producentów, którzy oferują odbiór osobisty lub dowóz jedzenia do domu na terenie całego powiatu obornickiego. Zachęcamy do korzystania, bo w ten sposób możemy pomóc lokalnym przedsiębiorcom – namawia Kotecka.

Podobne artykuły