Firma z Obornik wyłudzała VAT. Sąd postanowił aresztować czworo oborniczan. Wyłudzili 5 milionów

Firma z Obornik wyłudzała VAT. Sąd postanowił aresztować czworo oborniczan. Wyłudzili 5 milionów

OBORNIKI. Policja rozbiła grupę trudniącą się wyłudzeniami należności z tytułu zwrotu podatku VAT. W działalności gangu uczestniczyła firma działającą w Obornikach.

Akcję przeprowadzili policjanci z komendy wojewódzkiej policji w Poznaniu, wspólnie z wielkopolskim Urzędem Celno-Skarbowym, pod nadzorem prokuratury regionalnej w Poznaniu.

Funkcjonariusze ustalili, że nienależny podatek VAT wyłudzają od skarbu państwa prezesi kilku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ustalone podmioty gospodarcze miały swoje siedziby na terenie Obornik, Poznania oraz Warszawy.

Działalność przestępcza polegała na fingowaniu transakcji sprzedaży olejów i smarów silnikowych.

Jak się okazało, deklaracje podatkowe składane przez spółki były fałszowane – nie dokumentowały rzeczywistych transakcji gospodarczych.

– W ten sposób organizatorzy przestępczego procederu wyłudzili od Skarbu Państwa przeszło 5 milionów złotych – powiedziała Iwona Liszczyńska z komendy wojewódzkiej policji w Poznaniu.

W dniach 16-17 czerwca zatrzymano w Obornikach cztery osoby wieku 31-47 lat,

Są to trzej mężczyźni i kobieta.

W przeszłości kobieta oraz dwóch z mężczyzn byli notowani przez obornicką policję.

Cała czwórka to mieszkańcy powiatu obornickiego. Z przestępczego procederu oborniczanie uczynili stałe źródło dochodu.

Zatrzymani oborniczanie usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu wyłudzenie podatku VAT.

Sąd wydał już decyzję o tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące. Podejrzanym grozi od 5 do 25 lat pozbawienia wolności.

Podobne artykuły