Energia z odpadów

GMINA OBORNIKI. W Rożnowie spotkali się w minionym tygodniu zainteresowani pozyskiwaniem energii z produkowanych przez człowieka odpadów. Okazja do tego było wdrożenie pierwszego etapu projektu pod nazwą obniżenie zużycia  ciepła poprzez kompleksową termomodernizację i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budynkach użyteczności publicznej.

W ramach tego programu wymieniono kotły w szkołach w Chrustowie i w Rożnowie. Uruchomiono też linię do produkcji brykietu ze słomy, które będą wykorzystywane jako paliwo do tych kotłów. Prócz słomy będą spalane tez zrębki powstałe z pociętych gałęzi przycinanych drzew, pozostałości po wycięciu nadmiernych zakrzewień czy specjalnie wyhodowanej na szlamie i torfie z oczyszczalni ścieków wierzby energetycznej. Cykl technologiczny wybudowała firma KKF Falenczyk z Nowej Wsi Wielkiej. 

Do Rożnowa przyjechał przedstawiciel prezydenta Grobelnego, który jest patronem tego projektu. Przedstawiciel wojewody, który dołożył gminie do projektu 270 000 złotych przy całym koszcie z rębakiem włącznie 339 000 złotych. Przybyli też wójtowie, burmistrzowie i ich przedstawiciele z miast Wielkopolski. Program zaprezentował im główny koordynator Michał Bogacz. O korzyściach z opalania szkół słomą i odpadami drewna dość powiedzieć, że o ile koszt ogrzewania metra podobnej szkoły kosztuje przy ogrzewaniu z ciepłowni miejskiej – 46 zł, olejem opałowym – 41 zł,  węglem kamiennym – 22 zł. gazem z własnego złoża, jak w okolicach Kaźmierza, 18 zł. A brykietem ze słomy 15 złotych. Natomiast wszystkich korzyści dla ekologii i klimatu nie sposób wyliczyć. 

Gospodyni spotkania dyrektor Dorota Stypuła, oprowadziła gości po nowoczesnej kotłowni, niemal całkowicie zautomatyzowanej. Przy okazji wyjaśniła, że tak jak każdy eksperyment niesie z sobą niespodzianki, tak ona i jej szkoła też ich doświadczyły. Nie zabezpieczono przy rozruchu wystarczającej ilości brykietów a jednocześnie spadła mocno temperatura na zewnątrz i w szkoła przez trzy dni była niedogrzana. Pani dyrektor za naszym pośrednictwem przeprasza za ten stan rodziców dzieci a na dowód, że ma teraz pełne zabezpieczenie pokazała zebranym stertę zrębków magazynowanych na wszelki wypadek.

Gmina będzie należeć do pionierów wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budynkach użyteczności publicznej. Jest też przykładem wartym wykorzystania. Tania i czysta energia zapewne zainteresuje wiele osób. 


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.