Elektryczny autobus na ulicach Obornik

Elektryczny autobus na ulicach Obornik

OBORNIKI. Rozpoczął się trzeci etap dialogu technicznego przed ogłoszeniem przetargu na komunikację miejską. Dialog jest o tyle ważnym elementem przetargu, że nowa umowa ma potrwać siedem lat, więc jej potencjalny wykonawca musi zagwarantować nowoczesność pojazdów i niską emisyjność ich spalin, w czasie, w którym można dokonać niemal motoryzacyjnej rewolucji.
Oprócz firm zainteresowanych kontynuacją umowy komunikacyjnej pojawiają się też producenci, chcą zaprezentować tym pierwszym nowoczesne rozwiązania techniczne, z których warto skorzystać. Gmina Oborniki staje się w ten sposób swoistym poligonem.
Władzom Obornik właśnie udało się sfinalizować rozmowy z firmą Rafako, dotyczącą przeprowadzenia testów eksploatacyjnych autobusu elektrycznego. Planowane jest przeprowadzenie testów autobusu Rafako E-Bus, w ramach obowiązującej wciąż umowy z toruńską Arrivą na świadczenie usług przewozowych w komunikacji gminnej.
Nowoczesny pojazd spełnia wszystkie wymagania dotyczące autobusów określone w umowie zawartej z dotychczasowym przewoźnikiem.
Wyprodukowany przez raciborskie Rafako pojazd jest pierwszym, polskim, zeroemisyjnym autobusem, który posiada baterie umiejscowione w podwoziu. Dodatkowo budowa samego pojazdu jest całkowicie dopasowania do zasilania elektrycznego, a nie jak we wszystkich innych oferowanych na rynku autobusach na zasadzie zaadoptowania z konstrukcji autobusu zasilanego konwencjonalnie.
Pojazd zostanie udostępniony miastu w okresie od 10 do 23 marca tego roku. W tym czasie planowane jest skierowanie autobusu do obsługi zadań na terenie całej gminy Oborniki, tak aby maksymalnie zweryfikować jego możliwości i ocenić perspektywę eksploatacji tego typu pojazdów w przyszłości.
Z uwagi na fakt, że gmina Oborniki wraz ze swoim operatorem Arriva będą trzecim miejscem, w którym wspomniany autobus będzie przewoził pasażerów, proponowane jest wspólne przedstawienie innowacyjnego autobusu przedstawicielom i mieszkańcom gminy Oborniki.
Według Piotra Woszczyka: Nic nie jest zbyt dobre dla Obornik, a tego typu testy pojazdów zeroemisyjnych mogą jedynie poprawić jakość powietrza w gminie, a to już wiele.
Jeżeli przyszły przewoźnik, ktokolwiek nim będzie, zechce skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, powitamy go z otwartymi ramionami.

Podobne artykuły