Elektrownie wiatrowe coraz bliżej

RYCZYWÓŁ. Jedną z uchwał podjętych przez ryczywolskich radnych na ostatniej sesji była uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowościach, w których staną w przyszłości elektrownie wiatrowe. 

Ich lokalizacja przypadnie na tereny rolne wsi: Gościejewko, Tłukawy, Zawady, Ninino i Wiardunki.  Przystąpienie do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego związane jest z wnioskiem firmy zainteresowanej budową parku wiatrowego na terenie wyszczególnionych miejscowości gminy Ryczywół. Wójt Gacek dokonał analizy dotyczącej zasadności do sporządzenia planu i stwierdził zgodność planowanych przez firmę rozwiązań z polityką gminy i państwa w zakresie wspierania odnawialnych źródeł energii. 

Radni z wójtem się zgadzają i plan taki zostanie opracowany. Teren, na którym staną elektrownie jest obecnie użytkowany rolniczo i nie są na nim planowane żadne inwestycje. Jak uzasadniają swoją decyzję radni, planowana inwestycja przyniesie korzyści materialne nie tylko firmie, ale i gminie. Skorzystają na pewno właściciele gruntów, na których staną wiatraki i urządzenia towarzyszące. 

Realizacja inwestycji przyniesie korzyści dla budżetu gminy z tytułu podatku od nieruchomości, przyczyniając się jednocześnie do wzrostu jakości zamieszkiwania – przy okazji budowy farm wiatraków budowane będą drogi i infrastruktura techniczna. Ponadto, zdaniem radnych, inwestycje w odnawialne źródła energii są przyjazne dla środowiska i wykorzystują walory przyrodnicze gminy, która położona jest w korzystnej strefie wiatrowej. 

Lokalizacja parku elektrowni wiatrowych wymaga wprawdzie wyłączenia z użytkowania terenów rolnych, ale o niewielkich powierzchniach w stosunku do realnych korzyści z realizacji przedsięwzięcia. Pierwszym krokiem będzie plan zagospodarowania przestrzennego. Wizja już jest, natomiast na realizację pomysłów firmy i włodarzy Ryczywołu trzeba będzie jeszcze poczekać.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.