Edukacyjne Centrum Energetyki w Rogoźnie zaprasza

Edukacyjne Centrum Energetyki w Rogoźnie zaprasza

ROGOŹNO. Pomożemy w wyborze zawodu elektryka, elektronika czy energetyka waszym dzieciom – to hasła Edukacyjnego Centrum Energetyki (ECE) nie miało najwyraźniej szczęścia do niektórych rogozińskich decydentów szukając przez ponad dwa lata po wystawie czasowej w Rogozińskim Muzeum Regionalnym miejsca na stałą ekspozycje.

Żal im bowiem było pozbyć się kilkuset eksponatów i dokumentów, których wiek czasem sięga okresu 100 lat. Miejsce takowe znaleźli dopiero, gdy zmienił się dyrektor Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie i tą drogą dziękują samorządowcom rozumiejącym potrzebę kształcenia młodzieży.

Niebawem minie rok od otrzymania w tej szkole prawie 60 m na urządzenie stałej ekspozycji, mającej na celu przybliżanie zawodów elektrycznych wśród absolwentów szkół podstawowych i średnich. Przy pomocy miejscowych przedsiębiorców i władz Rogoźna zrobili skromny remont i odmalowali część pomieszczeń. Mają świadomość, że nie wszystko udało się zrobić – jak to się w Wielkopolsce mówi – na tip top, ale liczą na nowych sponsorów, z pomocą których uda się wykonać resztę niezbędnych prac.
Stoły na eksponaty przekazały dwie miejscowe szkoły – Podstawowa nr 2 i wymieniony już Zespół Szkół. Natomiast nakrycia na nie zorganizowała nasza jedyna koleżanka Ania Marciniak. Wartość darowizn sponsorów i nieodpłatnych prac naszych niektórych członków sięgnęła kwoty kilku solidnych tysięcy zł – wyliczył Edmund Kuźniak związany z ECE.

Członkowie tej organizacji od kilku miesięcy czekają na oficjalne otwarcie. Niestety, na przeszkodzie stanęła pandemia i nasilenie kolejnej fali epidemii koronawirusa.Życie nie znosi jednak próżni i potencjalni zainteresowani zaczęli się powoli „dobijać” do drzwi wystawy. Nastała też, nieoficjalna, ale jednak lekka presja tych, którzy w doprowadzeniu do finału bardzo im pomogli. Zdecydowali się zadziałać sami i udostępniać wystawę pojedynczym osobom lub małym grupom w reżimie sanitarnym.

Praktycznie wszystkim, którzy się do nich zgłoszą i zaakceptują obowiązujące warunki zwiedzania. Tak samoistnie, bez rozgłosu, a nawet nieco po cichu, wystawa zaczęła żyć własnym życiem.

Główny powód tej decyzji tkwi zapewne w samej nazwie Edukacja – bo to ona właśnie czekać nie może. Każdy młody człowiek musi mieć czas na spokojny wybór swej zawodowej przyszłości. Zbliżają się bowiem terminy wyborów szkół zawodowych i średnich czy kierunków studiów.

Podstawowym założeniem wystawy jest jej realność i dostępność eksponatów. Większość dawnych i obecnych wystaw chlubi się albo hermetycznym brakiem dostępu lub wirtualnością eksponatów lub dokumentów, czy ich multimedialnym prezentacjami twierdząc, że w ten sposób chroni je przed zniszczeniem. Organizatorzy tej ekspozycji postanowili pójść niejako pod prąd (wiadomo elektrycy) obecnym trendom. Zdecydowali się udostępnić swe eksponaty w dosłownym tego słowa znaczeniu. Z własnych doświadczeń doskonale wiedzą, że nie przekonają nikogo do tego trudnego zawodu pokazując mu to, z czym w swej pracy zawodowej będzie miał do czynienia jedynie przez szybkę gabloty czy też komputera.

Oznacza to ni mniej, ni więcej jak to, że każda osoba ich odwiedzająca może 99 % eksponatów wziąć do ręki, niektóre nawet rozkręcić (w tym celu narzędzia też są dostępne). Czy to chwyci – okaże się niebawem. Chronione są tylko i wyłącznie najstarsze – prawie stuletnie dokumenty zastąpione wiernymi fotokopiami. Pierwsi zainteresowani wystawą już się pojawili, na dowód czego udostępnili nam swoje zdjęcia ze zwiedzania ekspozycji. Zapraszają i innych.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.