GMINA OBORNIKI. Elżbieta Brodzińska prowadziła w klasach pierwszych szkół podstawowych, w ubiegłym roku szkolnym, zajęcia poświęcone edukacji kulturalnej najmłodszych. Powodem było wycofanie zajęć z plastyki i muzyki, brak kółek zainteresowań oraz styczności dzieci z kulturą. Zajęcia były prowadzone w formie łatwo dostępnej dla dzieci (zabawy, śpiewy, wiersze i rysunki).
Okazało się, że często dzieci nie znały hymnu, nie czytały żadnych czasopism czy książek. Akcja rozpoczęła się w październiku. Obornicki Ośrodek Kultury wysłał do wszystkich rodziców zaproszenie na pierwsze spotkanie. Wszystko zakończyło się w czerwcu, wywieszeniem wykonanych przez dzieci tablic informacyjnych o wydarzeniach kulturalnych, w których brały udział. Poszczególne klasy na zakończenie otrzymały pamiątkowe dyplomy, zwycięzcy poszczególnych turniejów upominki, wszystkie dzieci za to dostały lody.
W ubiegłym roku w zajęciach wzięło udział 383 dzieci z dziewięciu szkół w gminnie. Wszytko finansowane było przez OOK.
W tym roku akcja rozpoczyna się na nowo z kilkoma zmianami. Udział w niej biorą nie tylko dzieci z klas pierwszych, ale również drugich. Oprócz edukacji dzieci, rozpoczną się także zajęcia z nauczycielami, prowadzone przez OOK. Ich celem jest poszerzenie wiedzy i umiejętności nauczycieli w edukacji kulturalnej.
Motywem przewodnim tegorocznej akcji jest kultura ludowa o czym mówi tytuł projektu: "Raz na ludowo". Do tej pory zgłoszono udział 322 dzieci z całej gminy Oborniki. Działania są dodatkowo finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.