Dzikie wysypiska śmieci

GMINA RYCZYWÓŁ. W ostatnim czasie na terenie gminy Ryczywół pojawiają się dzikie wysypiska śmieci. Często ich właściciele zapominają jednak o tym, że nie pozostaną do końca anonimowi.

Porzucone odpady, wśród których znaleźć można dane osobowe czy adresowe, bądź przypadkowi i niezauważeni świadkowie całego zdarzenia mogą pomóc w szybkim ustaleniu sprawcy. Bardzo często okazuje się, że porzucone odpady pochodzą także od mieszkańców sąsiednich gmin.

Proceder dzikiego pozbywania się śmieci stanowi wykroczenie, za które grozi mandat karny w wysokości 500 zł lub kara grzywny w wysokości 5.000 zł. Wyrzucanie śmieci do lasów, rowów i na pola nie ma głębszego sensu, skoro i tak każdy płaci za ich wywóz a to czego się nie odbiera lepiej dostarczyć do PSZOK-u. Inna sprawa, gdy osoba mieszkająca w obszarze gminy nie złożyła deklaracji, wtedy swe śmieci musi „gdzieś” wyrzucić i wybiera dzikie wysypiska. W takim przypadku piłka jest po stronie gminnych urzędników, do których należy sprawdzenie, czy wszyscy złożyli deklaracje śmieciowe.

Jest jeszcze trzecia grupa, która wywozi odpady w różne „ciche miejsca”. Tych można śmiało nazywać „głupcami”. Płaca za wywóz śmieci, zapłacą też za ich wyzbieranie i odstawienie tam, gdzie trzeba, nie licząc kosztów mandatu lub grzywny.

Aby zostali należycie ukarani trzeba ich ująć. Władze gminy zwracają się więc z apelem i prośbą o niepozostawanie obojętnym wobec takiego postępowania: Reagujmy, nie możemy tolerować takich zachowań! Natomiast osoby, które w dalszym ciągu nie wiedzą jak postąpić z danym odpadem prosimy o kontakt z Urzędem właściwym  ze względu na miejsce zamieszkania.

Podobne artykuły