Dzieci i młodzież w niemieckim kościele

POŁAJEWO. W drugim tygodniu sierpnia kościół niemiecki, od niedawna w prywatnych rękach, pełen był ludzi. Na zaproszenie właściciela Mariusza Zandona do Lubasza przybyła młodzież niemiecka oraz polska, zamieszkująca dawne tereny niemieckie, a obecne ziemie Warmii i Mazur. 

W projekt wymiany kulturowej włączyły się również trzy młode mieszkanki Połajewa, które towarzyszyły rówieśnikom w działaniach na terenie miejscowości, a dokładniej w kościele niemieckim. Młodzi ludzie zapoznali się z burzliwą historią kościoła i planami zagospodarowania po ewangelickiej świątyni. Następnie rozpoczęły się drobne prace przy remoncie wnętrza obiektu. Młodzież podjęła się z zapałem czynności służące rewitalizacji zabytkowego, aczkolwiek zaniedbanego przez lata budynku. 
Choć drobne prace konserwatorskie miały raczej charakter symbolicznego zbliżenia młodzieży z różnych środowisk w ramach wspólnych działań, widać już pierwsze efekty. Oszlifowano ramy okien kościoła, odsłonięto również cegły na filarach. Najważniejszą wartością jest jednak pozamaterialny wymiar tej współpracy. Nawiązano nowe kontakty, pojawiły się plany kolejnych wspólnych działań i wyjazdów. Pracy młodzieży oraz opiekunów z Polski i Niemiec kibicowali młodsi połajewianie, którzy w ramach zajęć w GOK-u i na Orliku mogli nareszcie zwiedzić owiany tajemnicą obiekt. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem wnętrz świątyni i mogły zmierzyć się ze swoimi wyobrażeniami o kościele, w którym straszy. 
W przełamaniu oporu najmłodszych pomogły zajęcia plastyczne pod murami kościoła. Dzieci narysowały własne projekty remontu i adaptacji budynku. Wielu mieszkańców interesuje się losem obiektu, który przez lata wrósł w krajobraz Połajewa. Choć nie brakuje sceptyków, większość czeka na to, aż kościół zacznie na nowo żyć i odzyska dawną świetność. Drobne działania jak chociażby te, prowadzone przez młodych ludzi służą osiągnięciu tego celu.

Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Asystent Projektanta branży drogowej
Zakres obowiązków:

– Wykonywanie prac projektowych w części opisowej i rysunkowej zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasadami wiedzy inżynieryjnej oraz wskazaniami projektanta.
– Opracowywanie projektów dróg, ulic, parkingów, obiektów logistycznych, przemysłowych.
– Opracowywanie projektów organizacji ruchu.
– Wykonywanie pomiarów i inwentaryzacji w terenie.
Wymagania:
– Ukończony min. 3-ci rok studiów na kierunku inżynierii lądowej lub pokrewnym.
– Znajomość oprogramowania CAD, Microsoft Office
– Umiejętność pracy w zespole.
– Rzetelność, samodzielność, odpowiedzialność.
– Dobra organizacja pracy.
Osoby zainteresowane proszę o kontakt:
MKP Pracownia Drogowa Marek Pancerz
tel. +48 696 24 74 74 e-mail: marek.pancerz@mkp-pracownia.com

TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.