Dulska w ryczywolskim GOK-u

Dulska w ryczywolskim GOK-u

RYCZYWÓŁ. Moralność pani Dulskiej to ponadczasowa sztuka pióra Gabrieli Zapolskiej pokazująca w krzywym lustrze społeczność mieszczańską Galicji XIX wieku.

Gminny Ośrodek Kultury w Ryczywole wystawił ją na swoich deskach i to dwukrotnie, w minioną niedzielę. Spektakle grano o godzinie 15 i drugi o 18. W ten sposób w sali było niecałe trzydzieści może osób, co pozwoliło zachować odpowiedni dystans.

Organizatorzy spektaklu zadbali o odpowiednie odstępy pomiędzy widzami oraz o płyn odkażający przy drzwiach. Na scenie wystąpili uczniowie ryczywolskiej szkoły a całość reżyserowała Anna Nowicka razem z Michałem Gądkiem, absolwentem obornickiego liceum, uczniem Ireny Najdek.

Tak różny duet stworzył spektakl ożywczy i lekki. Połączył klasykę z nutką współczesności. Wśród elementów nawiązujących do czasów obecnych był na przykład spacer Felicjana Dulskiego na kopiec Kościuszki, przeniesiony na ruchomą bieżnię. Odmiennie niż u Zapolskiej zaproponowano też postać radczyni Juliasiewiczowej, osoby w ryczywolskim ujęciu ciepłej, miłej, by nie rzec momentami rubasznej.

Spektakl był kolejną odsłoną klasyki przez uczniów ryczywolskiej szkoły w ramach „Teatru na holu” i równie udanym niż wszystkie poprzednie.

Podobne artykuły