POWIAT OBORNICKI. Poznańskie Słowiki, prowadzone przez prof. Stefana Stuligrosza, zakończyły niedzielnym koncertem w kościele św. Józefa w Obornikach, powiatowe dni kultury chrześcijańskiej na terenie Ziemi Obornickiej.
Były one podzielone na szereg inicjatyw o charakterze kulturalnym i religijnym. Rozpoczęły się Mszą w rogozińskim kościele św. Wita i zwiedzaniem drewnianych kościołów w regionie. Dzień później miał miejsce wykład byłego posła Leonarda Szymańskiego ,,Pierwsze wybory do parlamentu – 1989′. Połączono go z otwarciem wystawy dokumentującej obornickie dni kultury chrześcijańskiej w okresie stanu wojennego przy kościele św. Józefa.
W poniedziałek dominikanin, o. Jakub Kruczek, mówił na Osiedlu Leśnym o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II i jej skutkach, czemu towarzyszył koncert zespołu Leopolda Twardowskiego. We wtorek, podczas nabożeństwa fatimskiego, ksiądz Adam Adamski opowiadał o poświęceniu bazyliki w Licheniu.
Piąty dzień przypadł na Ryczywół. Przed mszą zebrani na modlitewnym spotkaniu mogli obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą nauce Jana Pawła II i uczestniczyć w montażu słowno-muzycznym przygotowanym przez nauczycielki i młodzież gimnazjum. Podczas mszy miał odbyć się wykład prof. Pawła Łączkowskiego na temat wizyty papieża Jana Pawła II w parlamencie RP. Niespodziewanie prelegent rozchorował się. Profesora zastąpił Antoni Żuromski, który postanowił odczytać zebranym w ramach homilii przemówienie Ojca Świętego. W czasie mszy nie zabrakło akcentów muzycznych, a to za sprawą kapeli podwórkowej Chłopcy z tamtych lat, z która można było wspólnie zaśpiewać Czarną Madonnę i ukochaną papieską Barkę. Po Mszy przyszedł czas na podziękowania, które złożyła na ręce organizatorów prezes Akcji Katolickiej w Ryczywole Seweryna Woźniak. Wyróżniono również księży, szczególnie zaś ks., Jarosza, który przez długie lata wspierał organizacje przykościelne. Zakończeniem wieczoru z kulturą chrześcijańską był wspólny poczęstunek, przygotowany dla wykonawców i gości na starym probostwie.
Chyba najważniejszym wydarzeniem tego duchowego tygodnia była coroczna Msza Papieska na obornickim rynku. Chociaż, głównie wskutek niesprzyjającej pogody, wiernych nie było tak wielu, jak w latach ubiegłych, to dzięki świetnie wykonanej przez OOK oprawie technicznej, wspanialej muzyce zapewnionej przez chór Cantilena i orkiestrę dętą oraz świetnemu kazaniu ks. Ryszard Pazgrata, przybyli nie żałowali ponad godziny spędzonej w dużym chłodzie. Ks. Pazgrat przypominał, że czas wziąć sobie do serca słowa Jana Pawła II i zacząć zmieniać nasze życie.
W piątek, w kościele farnym w Obornikach odbył się koncert muzyki sakralnej, na którym aktorka Halina Łabonarska, znana z takich seriali jak Na dobre i na złe czy Samo życie czytała, wspomagana przez chór, Księgę Mądrości. Verba Sacra jest projektem artystyczno-naukowym, którego celem jest zachowanie tradycji słowa w kulturze duchowej.
W sobotę w kościele św. Wita w Rogoźnie, po Mszy o godzinie 15, wyświetlono film Duśka, na motywach książki Wandy Półtawskiej ,,Rekolekcje Beskidzkie". Po seansie, odbył się w RCK, wieczór autorski z Wandą Różycką-Zborowską, która wyreżyserowała obraz.
Na wspomnianej już uroczystej, koncelebrowanej Mszy niedzielnej, kończącej cały tydzień, biskup Marek Jędraszewski mówił o nowej etyce, która stawia rozwój na pierwszym miejscu. Człowiek nie powinien czynić i tworzyć rzeczy tylko dlatego, że może. Kościół zachowuje etykę w centrum, w której stoi idealne dobro Jezus Chrystus. Podczas Mszy śpiewał chór prof. Stuligrosza, który następnie dał wspaniały koncert, zainspirowany twórczością Stanisława Moniuszki. Wszystkich zadziwiła świetna kondycja umysłowa wiekowego profesora. Przed każdą z pieśni mówił wstęp z głowy, zaciekawiając spory tłum wiernych swoimi opowiadaniami. Czuję się jak dziesięciolatek, bo tylko 10 do setki – zażartował Stuligrosz.
Tegoroczne dni kultury chrześcijańskiej zorganizowała Akcja Katolicka z dwóch diecezji – poznańskiej i gnieźnieńskiej, pomiędzy które przed kilku laty został podzielony powiat obornicki. Były imprezą udaną, chociaż niestety, na większości spotkań i nabożeństw frekwencja była niewielka. Filmowe z nich sprawozdanie można obejrzeć w TV Oborniki.