Duchowy tydzień w całym powiecie

POWIAT OBORNICKI. Poznańskie Słowiki, prowadzone przez prof. Stefana Stuligrosza, zakończyły niedzielnym koncertem w kościele św. Józefa w Obornikach, powiatowe dni kultury chrześcijańskiej na terenie Ziemi Obornickiej. 

Były one podzielone na  szereg inicjatyw o charakterze kulturalnym i religijnym.  Rozpoczęły się Mszą w rogozińskim kościele św. Wita i  zwiedzaniem drewnianych kościołów w regionie. Dzień później miał miejsce wykład byłego posła Leonarda  Szymańskiego ,,Pierwsze wybory do parlamentu – 1989′. Połączono go z otwarciem wystawy dokumentującej obornickie dni kultury chrześcijańskiej w okresie stanu wojennego przy kościele św. Józefa.   

W poniedziałek dominikanin, o. Jakub Kruczek, mówił na Osiedlu Leśnym o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II i jej skutkach, czemu towarzyszył koncert zespołu Leopolda Twardowskiego. We wtorek, podczas nabożeństwa fatimskiego, ksiądz Adam Adamski  opowiadał o poświęceniu bazyliki w Licheniu.

Piąty dzień przypadł na Ryczywół. Przed mszą zebrani na modlitewnym spotkaniu mogli obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą nauce Jana Pawła II i uczestniczyć w montażu słowno-muzycznym przygotowanym przez nauczycielki i młodzież gimnazjum. Podczas mszy miał odbyć się wykład prof. Pawła Łączkowskiego na temat wizyty papieża Jana Pawła II w parlamencie RP. Niespodziewanie prelegent rozchorował się. Profesora zastąpił Antoni Żuromski, który postanowił odczytać zebranym w ramach homilii przemówienie Ojca Świętego. W czasie mszy nie zabrakło akcentów muzycznych, a to za sprawą kapeli podwórkowej Chłopcy z tamtych lat, z która można było wspólnie zaśpiewać Czarną Madonnę i ukochaną papieską Barkę. Po Mszy przyszedł czas na podziękowania, które złożyła na ręce organizatorów prezes Akcji Katolickiej w Ryczywole Seweryna Woźniak. Wyróżniono również księży, szczególnie zaś ks., Jarosza, który przez długie lata wspierał organizacje przykościelne. Zakończeniem wieczoru z kulturą chrześcijańską był wspólny poczęstunek, przygotowany dla wykonawców i gości  na starym probostwie.

Chyba najważniejszym wydarzeniem tego duchowego tygodnia była coroczna Msza Papieska na obornickim rynku. Chociaż, głównie wskutek niesprzyjającej pogody, wiernych nie było tak wielu, jak w latach ubiegłych, to dzięki świetnie wykonanej przez OOK oprawie technicznej, wspanialej muzyce zapewnionej przez chór Cantilena i orkiestrę dętą oraz świetnemu kazaniu ks. Ryszard Pazgrata, przybyli nie żałowali ponad godziny spędzonej w dużym chłodzie. Ks. Pazgrat przypominał, że czas wziąć sobie do serca słowa Jana Pawła II i zacząć zmieniać nasze życie. 

W piątek, w kościele farnym w Obornikach odbył się koncert muzyki sakralnej, na którym aktorka Halina Łabonarska, znana z takich seriali jak Na dobre i na złe czy Samo życie czytała, wspomagana przez chór, Księgę Mądrości. Verba Sacra jest projektem artystyczno-naukowym, którego celem jest zachowanie tradycji słowa w kulturze duchowej. 

W sobotę w kościele św. Wita w Rogoźnie, po Mszy o godzinie 15, wyświetlono film Duśka, na motywach książki Wandy Półtawskiej ,,Rekolekcje Beskidzkie". Po seansie, odbył się  w RCK, wieczór autorski z Wandą Różycką-Zborowską, która wyreżyserowała obraz. 

Na wspomnianej już uroczystej, koncelebrowanej Mszy niedzielnej, kończącej cały tydzień, biskup  Marek Jędraszewski mówił o nowej etyce, która stawia rozwój na pierwszym miejscu. Człowiek nie powinien czynić i tworzyć rzeczy tylko dlatego, że może. Kościół zachowuje etykę w centrum, w której stoi idealne dobro Jezus Chrystus. Podczas Mszy śpiewał chór prof. Stuligrosza, który następnie dał wspaniały koncert, zainspirowany twórczością Stanisława Moniuszki. Wszystkich zadziwiła świetna kondycja umysłowa wiekowego profesora. Przed każdą z pieśni mówił wstęp z głowy, zaciekawiając spory tłum wiernych swoimi opowiadaniami. Czuję się jak dziesięciolatek, bo tylko 10 do setki – zażartował Stuligrosz.

Tegoroczne dni kultury chrześcijańskiej zorganizowała Akcja Katolicka z dwóch diecezji – poznańskiej i gnieźnieńskiej, pomiędzy które przed kilku laty został podzielony powiat obornicki. Były imprezą udaną, chociaż niestety, na większości spotkań i nabożeństw frekwencja była niewielka. Filmowe z nich sprawozdanie można obejrzeć w TV Oborniki.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.