DT SWISS POLSKA obchodzi 15-lecie

DT SWISS POLSKA obchodzi 15-lecie

OBORNIKI. Gdy wiosną 2007 roku zespół dwudziestu osób rozpoczął montaż kół rowerowych marki DT SWISS z komponentów dostarczonych ze Szwajcarii, nikt nie spodziewał się, że po 15 latach firma będzie największym pracodawcą w regionie obornickim.

Dzisiaj DT SWISS POLSKA to ponad siedemset osób wytwarząjących najwyższej jakości komponenty rowerowe w zakładzie zajmującym około 27 tys. metrów kwadratowych powierzchni.

DT SWISS POLSKA należy do międzynarodowej grupy kapitałowej z siedzibą w Szwajcarii, będącej jednym z najbardziej renomowanych na świecie dostawców komponentów rowerowych. Historia Grupy sięga roku 1634, kiedy to w miejscowości Biel powstały zakłady produkcji drutu stalowego. Obecnie, DT SWISS jest wytwórcą głównie kół rowerowych oraz ich poszczególnych części (szprych, piast, nypli i felg), jak również elementów zawieszenia – widelców i amortyzatorów rowerowych.

W obornickim zakładzie rozwijane są przede wszystkim kompetencje w zakresie produkcji kół rowerowych, felg do kół rowerowych, piast oraz nypli. Firma wytwarza także flagowy produkt DT SWISS w postaci wysokiej jakości kół karbonowych. Na rowerach wyposażonych w koła produkowane w Obornikach sukcesy osiągają najlepsi kolarze górscy i szosowi na świecie.

Od dnia powstania zakład w Obornikach przechodzi nieustaną oraz dynamiczną transformację. Już rok po założeniu firmy, zapadła decyzja o pierwszej znaczącej rozbudowie zakładu. W roku 2010 oddano do użytku nowy budynek z przestrzenią produkcyjną, socjalną i magazynową.

Kolejna rozbudowa miała miejsce w latach 2015-2016, a już w następnym roku postanowiono o budowie nowego magazynu wyrobów gotowych. W 2021 roku zakończona została inwestycja w jeden z najnowocześniejszych, nie tylko w Polsce ale również na świecie, zakładów produkcji karbonowych komponentów rowerowych.

Na tym jednak nie koniec. Obecnie trwają już prace budowlane nad nowym obiektem, w którym zlokalizowane zostaną linie produkcji felg aluminiowych.

Tak dynamiczny rozwój wiązał i wiąże się również z ciągłym wzrostem zatrudnienia. Dzisiaj DT SWISS POLSKA to zespół ponad 700 osób, co już stanowi lokalny rekord, a nowe inwestycje oznaczają dalszy wzrost zatrudnienia.

Jak podkreśla zarząd DT SWISS POLSKA, ten niezwykle dynamiczny rozwój firmy możliwy był i jest dzięki wielkiemu zaangażowaniu oraz oddaniu ze strony współpracowniczek i współpracowników. Wiele osób, które rozpoczęły współpracę z firmą w początkowych latach jej funkcjonowania, wciąż stanowi o sile zespołu, a osoby dołączające w kolejnych latach wiążą swoją przyszłość z DT SWISS POLSKA na długo lub bardzo długo. Świadczą o tym miedzy innymi statystyki, zgodnie z którymi fluktuacja wśród pracowników wynosi około jednego procenta rocznie.

Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób, wsparciu władz lokalnych i determinacji w przezwyciężaniu trudności, w Obornikach powstał, działa i rozwija się zakład będący światowym liderem w produkcji komponentów rowerowych. Choć obecne otoczenie i warunki gospodarcze nie są łatwe (z uwagi na wojnę w Ukrainie oraz wciąż silnie odczuwane skutki pandemii COVID), zarząd DT SWISS POLSKA z optymizmem patrzy w przyszłość.

Globalnie, żyjemy w czasie, kiedy rower jest nie tylko pomysłem na spędzenie wolnego czasu, ale staje się środkiem komunikacji i transportu.Jako firma będąca dostawcą komponentów dla branży rowerowej – podobnie jak inne podmioty z tej branży – korzystamy z tego bardzo pozytywnego trendu. Można pokusić się o definiowanie wyzwań jakie stoją przed nami lub wyjść z założenia, że żyjemy w czasie kryzysu. Zarządzanie kryzysem jest o tyle łatwiejsze o ile współpracuje się z zespołem ambitnych, przewidywalnych współpracowników. I właśnie przy tej okazji chciałbym serdecznie podziękować, każdemu z członków naszego Zespołu, który na przestrzeni ostatnich 15 lat swoim ambitnym zaangażowaniem „pisał” historię DT Swiss Polska. Wspólnie stworzyliśmy i nadal tworzymy firmę o ugruntowanej pozycji pracodawcy na rynku lokalnym, jak i globalnego partnera dla największych marek rowerowych na świecie. – mówi Tomasz Gil, prezes zarządu.

Powstanie DT SWISS POLSKA oraz ciągły rozwój firmy stanowią dowód, że lokalne społeczności potrafią tworzyć wielkie rzeczy. Tego typu przedsiębiorstwa stanowią świadectwo, określają i nobilitują miejscowości, w których działają. Oborniki mogą być dumne z DT SWISS POLSKA.

Podobne artykuły