Droga przez błoto

GMINA OBORNIKI.. Na drogi gminy Oborniki narzekamy co roku i nie ma w tym niczego dziwnego. Są one po prostu w znacznej części kiepskie. Jednak to, do czego doszło w tym sezonie, woła nieomal o pomstę do nieba.

Trudno niejednokrotnie mówić o stanie drogi wiejskiej lub osiedlowej, bowiem ta znajduje się 20-30 cm pod wodą lub częściej płynnym błotem. To co usłyszeliśmy w minionym czasie od taplających się w mazi mieszkańców gminy z całą pewnością nie nadaje się do publikacji. Trudno się dziwić skarżącym.

Szlag mnie trafia, lecz czuję się bezsilny – wołał do słuchawki redakcyjnego telefonu mieszkaniec Objezierza. -Aby dojść do samochodu zaparkowanego przed blokiem muszę włożyć kalosze, gdy wyjadę na asfalt, powinienem umyć auto, bo ocieka błotem. Nie ma się nawet komu poskarżyć.

My tylko kasujemy za czynsz – usłyszał od przedstawiciela PGKiM, proszę się zwrócić do wspólnoty. Zwrócił się a w odpowiedzi zobaczył tylko nieprzyzwoity gest. Co roku bywało kiepsko ale gdy ostatnio wyrówniarka ścięła chodnik poniżej jezdni jest tragicznie. Tego typu sygnałów otrzymaliśmy znacznie więcej. Winę za ten stan ponoszą co najmniej trzy czynniki: wieloletnie zapóźnienia w utwardzaniu, ubiegłoroczne profilowanie dróg, które je rozprofilowało czyniąc podatnymi na rozmywanie no i wyjątkowa a aura.

Nie do końca zgodziła się z tymi trzema czynnikami pewna mieszkanka Kowanówka dodając do plag – ciężarówki. Faktycznie trudno nie przyznać jej racji, gdy musi wjechać na wiejskie osiedle po przejeździe kilkunastotonowego TIR-a. Samochody osobowe wieszają się i grzęzną w głębokich koleinach. Jeżeli nie przepisy, to chociaż dobry obyczaj nie pozwala w taką pogodę wjeżdżać na osiedle wielkimi ciężarówkami. Ich kierowcom dobrego obyczaju najwyraźniej zabrakło. Słońce i wiatr usunęły w końcu wodę, błocko wyschło, ale koleiny i dziury pozostały. Gminę czeka wielkie profilowanie i można jedynie mieć nadzieję, że firma która opiekowała się gminnymi drogami w minionym sezonie nie będzie już tego robić w nadchodzącym, że aura będzie suchsza i łaskawsza oraz że władze utwardzą jak najwięcej podatnych ma błocko dróg.

Podobne artykuły