Do szpitala trafią prawie dwa miliony

Do szpitala trafią prawie dwa miliony

OBORNIKI. Gmina Oborniki od wielu lat jest członkiem Metropolii Poznań. Decyzję o przystąpieniu do niej podjął burmistrz Szrama podczas swojej pierwszej kadencji, która obejmowała lata 2010-2014.

Dzięki tej decyzji Oborniki już wielokrotnie pozyskiwały środki na realizację wielu zadań i inwestycji, właśnie w ramach Metropoli. Jak ważna była ta decyzja, dowiódł choćby ostatni tydzień.

Metropolia Poznań w ramach ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne) otrzymała duże środki zewnętrzne z przeznaczeniem na szpitale, znajdujące się obszarowo na terenach miast poszczególnych członków Metropolii.

Po kilku dniach negocjacji i rozmów Tomasz Szrama wynegocjował dla szpitala w Obornikach kwotę ponad 1,8 mln zł. Dodatkowo, jako wkład własny, gmina Oborniki musi do tych środków dołożyć 100 tys. zł.


Tu dowiedzieliśmy się od starosty Zofii Koteckiej, że owe 100 tysięcy postara się wygospodarować z własnego budżetu powiatu, by choć tyle gminę odciążyć w wydatkach, skoro burmistrz aż tyle zdobył dla szpitala powiatowego.

W ramach tej kwoty zakupione zostanie wyposażenie obornickiej lecznicy. Stosowne zapotrzebowanie już zostało przygotowane i tak szpital z tych środków zakupi w pierwszym rzędzie niezbędny aparat RTG. Obecnie pracujący już dawno ogłosił upadłość i nowy jest koniczynie potrzebny, a jego cena to kwota bliska miliona złotych.

Kolejne wydatki to ambulans wraz z wyposażeniem do systemu ZRM za ok. 470 tys. zł, stół sekcyjny i wózek do transportu trumien oraz wózki do przewozu zwłok do prosektorium, bez których w „normalnych” czasach szpital sobie radził, a w obecnych, w dobie pandemii SARS-CoV-2, to sprzęt niestety pilny, a jego koszt to kwota ok. 60 tys. zł. Potrzebne są też cztery łóżka intensywnej terapii wraz z dodatkowym wyposażeniem, czyli materace oraz stoliki, a to kwota ok. 100 tys. zł. Kolejny wydatek, to aparat do znieczuleń oraz stół operacyjny na salę cięć za ok. 200 tys. zł.

– To kolejna duża pomoc finansowa, jaką gmina Oborniki przekazuje szpitalowi – przyznał Tomasz Szrama, dodając: Zdaję sobie sprawę, jak ważną kwestią dla mieszkańców jest dobre funkcjonowanie szpitala, mam świadomość tego, że za środki, które od kilku lat przeznaczamy na szpital można by zrobić kilka inwestycji, jednak zdrowie mieszkańców gminny to nasz zdecydowany priorytet.

Tu trzeba zauważyć, że nie brakowało słów krytyki, podczas nie zawsze pilnej rozbudowy lecznicy, a przy okazji i do kies „budowniczych”. Teraz, gdy inwestycje trafiają wprost w nasze zdrowie, ani słowa krytyki nie słuchać i tak jest chyba dobrze.

Podobne artykuły