Demokratyczne ceny najmu

Demokratyczne ceny najmu

GMINA OBORNIKI. Ceny najmu świetlic wiejskich zmieniały się wraz z porami roku i kadencjami włodarzy. Zmieniał się też system poboru tych opłat. Kiedyś płaciło się do kieszeni sołtysa z wiarą, że pieniądze dotrą do gminnej kasy. Burmistrz Tomasz Szrama to zmienił, płaci się teraz w kasie, a nie u sołtysa i zaraz zdecydowanie wzrosła kwota pochodząca z najmów.

Czasem bywały takie sztuczki, że ktoś z innej miejscowości niż świetlica wynajmował ją „na mieszkańca” wtedy cena najmu była znacznie niższa.

Burmistrz ceny wyrównał. dzieląc je na trzy poziomy zależne od wielkości i wyposażenia lokalu. Gdy ceny wszystkiego wokół były stabilne, system działał.

Jednak w obecnym czasie, gdy ceny napraw, remontów, nowego wyposażenie czy ludzkiej pracy niebotycznie wzrosły przyszedł czas na kolejną modyfikację cennika. Tu burmistrz ogłosił, że „wprowadza cennikową demokrację” i ustalenie cen najmu pozostawia sołtysom i radom sołeckim, bo oni najlepiej wiedzą, ile i za co się należy.

Decyzja burmistrza jest bez wątpienia słuszna, bo tylko sołtysi znają wartość wynajmu i odbiory sali, liczenia krzeseł, widelców i talerzy w kredensie. Najlepiej zna stawki, jakie obowiązują w okolicy ich wsi za wynajem podobnego lokalu. Wreszcie, zna koszt sprzątania czy mediów.

Jedna z sołtysek powiedziała: Teraz wynajmuję mieszkańcom wsi za 360 za najczęściej trzy dni, gdy burmistrz wprowadzi nową zasadę, zmienię to na 500 złotych, a i tak chętnych nie zabraknie.

Burmistrz Szrama zakomunikował wprowadzenie jeszcze jednej zmiany dotyczącej najmów.

Jeżeli teraz cała kwota z najmu wpada do gminnej kasy, wielu sołtysom nie opłaca się brudzić rąk najmami i związaną z tym krzątaniną. Gdy te pieniądze zasilą fundusz sołecki danej wsi, jest motywacja do tego, by świetlica zachęcała do najmu, a za krzątaninę wpadnie nagroda w postaci pieniędzy na wiejskie wydatki, a w ostatnim czasie są to naprawy i remonty.

Ponadto każdy z sołtysów tak będzie ustalał cenę najmu, by chętnych nie wypłoszyć, a do interesu nie dołożyć. Tego typu demokracja w najmach wydaje się mieć całkiem jasną przyszłość.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.