GMINA OBORNIKI. W Obornikach pojawili się nieuczciwi wykonawcy, którzy proponują wykonanie prac dofinansowanych z programu Czyste Powietrze. Władze Obornik od problemu się zdystansowały i poinformowały, iż mieszkańcy dokonują wyboru wykonawcy na własne ryzyko.
Wykonawców i funduszy ochrony środowiska nie łączy żadna umowa lub zobowiązanie z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umów związanych z realizacją przedsięwzięcia.
Ważne jest, aby decyzje o zawarciu umowy były podejmowane przez mieszkańców bez nacisków i bez pośpiechu. Każdy ma możliwość przemyślenia i konsultacji wyboru z sąsiadami, czy w urzędzie gminy.
Władze Obornik zachęcają do weryfikacji firmy jeszcze przed podpisaniem umowy.
Pierwszy krok aby zweryfikować uczciwość firmy to sprawdzenie w bezpłatnych publicznych, ogólnodostępnych źródłach czy firma jest zarejestrowana i jest aktywnym przedsiębiorcą. Warto też sprawdzić opinie na temat firmy publikowane
W komunikacie władz czytamy: Prosimy w szczególności uważać na wykonawców, którzy oferują wyłącznie usługę pod warunkiem przesłania dofinansowania z Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”- bezpośrednio na rachunek bankowy wykonawcy. Zwróćcie Państwo uwagę również na nazwę firmy i jej adres – czy nie budzą państwa wątpliwości. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie promuje konkretnych firm instalacyjnych i wykonawczych. Państwa nieufność powinno wzbudzić powoływanie się firmy wykonawczej na partnerstwo w Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze”, co nie ma uzasadnienia w praktyce. Przede wszystkim warto współpracować z firmami poleconymi i znanymi na lokalnym rynku.