Czyje przepusty – spór w starostwie

POWIAT OBORNICKI. O tym w jak opłakanym stanie jest większość dróg powiatu obornickiego już pisaliśmy nie raz. O tym, że powiat jest biedny a zarząd dróg powiatowych przejada znaczną cześć pieniędzy przeznaczonych na remonty i naprawy też pisaliśmy. Nie pisaliśmy jedynie o tym, że nie dba się o przepusty drogowe i tym razem nie z biedy, ale z powodu sporu kompetencyjnego. 

Taki spór wiodą od dawna dyrektor od dróg z naczelnik od ochrony przyrody i wód. Andrzej Jeran twierdzi, że przepustami winna zająć się Ewa Durasiewicz a pani naczelnik upiera się, że przepustu to zadanie drogowców. Tymczasem przepisy chyba jasno określają kompetencje i wystarczy jedynie zadać sobie nieco trudu by je przeczytać. W ustawie o drogach publicznych stwierdza się, że do zarządcy drogi należy w szczególności utrzymanie nawierzchni drogi,  chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą. – Konserwacja, utrzymanie i przebudowa przepustów należy do zakresu prac związanych z utrzymaniem i konserwacją drogi. Przepust drogowy, będący budowlą o przekroju poprzecznym zamkniętym, przeznaczoną do przeprowadzenia cieków, szlaków wędrówek zwierząt dziko żyjących lub urządzeń technicznych przez nasyp drogi, jest integralną częścią drogi, gdyż jest zaliczany do drogowych obiektów inżynieryjnych, a więc jego utrzymania należy do obowiązków zarządcy drogi. Zarządca drogi jest zobligowany do koordynowania prac przeprowadzanych w pasie drogowym oraz konserwacji tych urządzeń i obiektów inżynieryjnych, które znajduje się w pasie drogi, a które potrzebne są do prawidłowego zarządzania drogą. 
W praktyce przyjęto, że to właśnie zarządca drogi odpowiada i zajmuje się modernizacją przepustów przebiegających pod drogą. Zatem to działka dyrektora Jerana a nie naczelnik Durasiewicz. Tyle litera prawa, ale czy wpłynie to choć odrobinę na stan pogarszającej się kondycji powiatowych przepustów, to zupełnie inna sprawa. Dla niektórych wszak urzędników najłatwiejszym jest stwierdzić, to nie moje kompetencje.
 

Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Asystent Projektanta branży drogowej
Zakres obowiązków:

– Wykonywanie prac projektowych w części opisowej i rysunkowej zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasadami wiedzy inżynieryjnej oraz wskazaniami projektanta.
– Opracowywanie projektów dróg, ulic, parkingów, obiektów logistycznych, przemysłowych.
– Opracowywanie projektów organizacji ruchu.
– Wykonywanie pomiarów i inwentaryzacji w terenie.
Wymagania:
– Ukończony min. 3-ci rok studiów na kierunku inżynierii lądowej lub pokrewnym.
– Znajomość oprogramowania CAD, Microsoft Office
– Umiejętność pracy w zespole.
– Rzetelność, samodzielność, odpowiedzialność.
– Dobra organizacja pracy.
Osoby zainteresowane proszę o kontakt:
MKP Pracownia Drogowa Marek Pancerz
tel. +48 696 24 74 74 e-mail: marek.pancerz@mkp-pracownia.com

TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.